3p

Nem készítettek korábban tudományos kutatást Romániában a gazdasági migrációról. Az első összefoglaló tanulmányból máris kiderül, mintegy másfél millióan szándékoznak elhagyni rövidebb-hosszabb időre szülőhazájukat. Az ígéret földjét az utóbbi évek alapján a legtöbben Olaszországban keresik.

Hogy döntött Magyarország?

Itália a román álom (mfor.hu montázs)

Először készítettek tudományos igényességgel összeállított munkát (Ideiglenesen külföldön: a románok gazdasági migrációja), több egyetemi kutató közreműködésével a román gazdasági migrációról. Eleddig nem érezték szükségét a hivatalos román szervek a témával összefüggő felméréseknek, holott a migráció egyike Románia legfontosabb társadalmi jelenségeinek. Erre a megállapításra jutottak a Nyitott Társadalomért Alapítvány szociológusai nemrégiben megjelent, mintegy 200 oldalas tanulmányukban, amelyek a külföldi munkavállalásokról írtak.

2007-ben másfél millióan indulnának útnak

Jövőre a 18 és 59 év közötti román állampolgárok 11 százaléka, vagyis közel másfél milliónyian szeretnének külföldön dolgozni a felmérés adatai alapján. Legtöbben a 40 év alatti, bánsági és moldovai férfiak vannak, akiknek a családjából legalább egy személy már külföldön dolgozik.

A másfél millióból azonban csupán a fele rendelkezik valamilyen tervvel és konkrét elképzeléssel, a többiek számára a külföldi munkavállalás inkább egy óhaj vagy ábránd. Némileg meglepő, hogy a viszonylag jólszituált rétegből kerülnek ki azok, akik mennének: nem szegények, mégis frusztrálja őket a helyzetük és sokkal többre vágynak, mint amijük van. A végső lépést annak függvényében fogják megtenni, hogy milyen mértékben javul az életszínvonal Romániában a csatlakozás után.

Az ideiglenes, kifejezetten munkavállalási célzatú kivándorlás három hullámban érte a román munkaerő-piacot: az első, 1990-1995 közötti periódusban a munkavállalók éves kiáramlási rátája nem érte el az 5 százalékot. Az ezt követő öt éves időszak végére, 2001-ben már a munkaképes románok 7 százaléka vállalt munkát átmeneti jelleggel külföldön. A harmadik - legerőteljesebb - hullám az általános európai vízumkötelezettség megszüntetéséhez, 2002-höz köthető; 2006-ban már 2,5 millió olyan román család volt, amelynek legalább egy tagja vállalt munkát külföldön az elmúlt 16 évben.

Izrael helyett Olaszország

A célországok tekintetében is jelentős átstrukturálódás tapasztalható: míg a kilencvenes évek elején Izrael és Törökország, 1995 és 2001 között Olaszország és Spanyolország a listavezető, addig mostanra Itália maradt a románok számára az ígéret földje: az elmúlt öt év román migránsainak fele indult ide, negyedük az Ibériai-félszigetet vette célba. Még a Magyarországot tíz éven keresztül preferáló erdélyiek és bánságiak nagy része is az olasz csizma felé veszi útját napjainkban. Rövid népszerűség után Kanada és Svédország visszacsúsztak, ugyanakkor jelentős román (idény-jellegű) munkaerőt szív fel Szerbia, főleg a dél-bánsági régióból.

Eleinte a nőtlen, szakmunkás-végzettséggel vagy érettségivel rendelkező fiatal városi férfiak vágtak neki a külföldnek. Ez mostanára megváltozott: a nők majdnem ugyanolyan arányban szerepelnek a hazájukat ideiglenesen, munkavállalási szándékkal elhagyók között, mint a férfiak, s felzárkózott a falusi lakosság is. Napjaink tipikus román migránsa érettségizett, a húszas éveinek elején-közepén jár, legalább két rokona vagy ismerőse már hónapok óta külföldön dolgozik, s ő maga egy-másfél évet szándékozik otthonától távol tölteni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!