Tíz válaszolóból hét tart attól, hogy a hitelpiac válsága továbbgyűrűzik és kedvezőtlen hatással lesz az amerikai gazdaság egészére. Viszont csak 35 százalék fél amiatt, hogy a jelzálogpiac gondjai a háztartásokba is begyűrűznek, vagyis hogy a mindennapi megélhetés szintjén is nehézségekkel kell majd számolni. Ugyancsak 35 százalék gondolja úgy, hogy a válság nem nehezíti meg a kölcsönök felvételét.
A tőzsdézők tartanak a következményektől
A megkérdezettek 42 százaléka aggódik viszont befektetései miatt, a tőzsdei beruházók 51 százaléka tart a kedvezőtlen fejleményektől. Tízből négy háztulajdonos fél attól, hogy a válság lecsökkenti az ingatlanok értékét.
Bár a kockázatos másodlagos jelzáloghitelek népszerűkké váltak az utóbbi években, az Egyesült Államokban a házat építők nagy többsége hagyományos, 15-30 évre szóló, fix kamatozású jelzáloghiteleket vesz fel. Ezzel magyarázható, hogy az amerikaiak többsége nem tart a másodlagos piac válságától. (A másodlagos hiteleket többnyire nagyobb kockázatú, tehát alacsonyabb vagy bizonytalanabb jövedelmű, alacsony hitelképességű személyeknek nyújtják.)
A gazdagok nem félnek
Az aggodalmak megoszlanak a jövedelmek szerint. Az alacsonyabb, évi 35 ezer dollárnál kisebb jövedelmű háztartásokban élők 44 százaléka tart attól, hogy szorosabbra kell húzniuk a derékszíjat, míg a 75 ezer dollár feletti jövedelműek esetében csak 28 százalék aggódik emiatt.
A jelzálogpiaci válság döntően szegény afroamerikai családokat - az érintett 2-2,5 millió tulajdonos egynegyedét - fenyeget lakásuk elvesztésével. A Gallup szerint míg a fehér bőrű lakosságnak csak 30 százaléka tart a válság kedvezőtlen hatásaitól, a nem fehér népesség körében ez az arány eléri az 50 százalékot.