Az elfogadott jogszabály egyebek között rámutat, hogy garantálni kell az EU-tagállamok minden fogyasztójának az egyenlő hozzáférést a földgázhoz, és előirányozza a vezetékek áteresztő képességének növelését, tárolók építését, a szerződések nyilvánossá tételét, és vészhelyzet esetére például lehetővé teszi, hogy egy ország egy másik gázkészleteiből fedezze szükségletét. A jogszabályt az EU-tagállamok kormányait képviselő tanácsnak kell véglegesen jóvá hagynia.
A Kommerszant című lap szerint sem a Gazpromnál, sem a kormány köreiben nem kívánták kommentálni az új szabályozást. A lap azonban emlékeztetett rá: a Gazpromnál még nemrég is kételkedtek az egységes európai gázpiac kialakításának lehetőségében.
Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis amerikai tanácsadó cég vezetője a lapnak kifejtette: az elfogadott szabályozásban nincsenek ugyan Gazprom-ellenes kitételek, de a szelleme ellentmond az orosz gázstratégiának. Oroszország ugyanis azt a politikát követi, hogy preferenciákat biztosít egyes országoknak, és egyenként állapodik meg az EU-tagállamokkal, miközben az új szabályozás éppen az uniós államok lépéseinek koordinálását célozza.
A Vedomosztyi című tekintélyes üzleti lap megállapította: az európai szolidaritás a Gazpromnak az európai piac egy részébe kerül majd. Mihail Korcsemkin a lapban kifejtette: a szabályozás minden nagy szállító, így Oroszország, Norvégia és Algéria ellen irányul, de Európát éppen Oroszország eljárása vitte a gáz kérdésében az egyesülés útjára. A szakértő szerint a szabályozás legfőbb újdonsága, hogy kötelezi a vezetékek tulajdonosait annak a lehetőségnek a biztosítására, hogy mindkét irányba lehessen szivattyúzni a gázt. Ez hosszabb távon súlyos csapást jelenthet a Gazpromnak, mert új útvonalak jelennek meg, amelyek konkurenciát jelentenek a Gazprom által épített, már meglévőknek.
A szakértők szerint a szabályozás nem hat közvetlenül a mindennapi üzletmenetre, a Gazprom pozícióira. Ám az európai piacon ma túl sok a gáz, ezért a Gazpromnak vagy csökkenteni kell árait - mert a versenytársaknál olcsóbban kapható a gáz -, vagy elveszti piacai egy részét. A Gazprom ugyan keményen tartani akarja pozícióit, de az európai piacon való részesedése a 2008-as 28,4 százalék után tavaly 26,3 százalékot tett ki, és a szakértők szerint a csökkenés folytatódni fog.
Korcsemkin szerint a Gazprom számára a nagy probléma az lesz, ha majd a vezetékeken valóban bármely irányba lehet már szivattyúzni a gázt, és a konkurensek azon lesznek, hogy kiüssék az orosz monopóliumot hagyományos piacairól.
MTI