A hálózatról tölthető elektromos autók számának növelésére kitűzött politikai cél csak vágyálom - állítja Ferdinand Dudenhöffer, a Duisburg-Essen Egyetem CAR autóipari kutatóintézetének igazgatója. "A kancellár által kitűzött célt, hogy 2020-ra egymillió elektromos autó rója a német utakat, szinte lehetetlen lesz teljesíteni" - szögezte le az egyetem professzora.
A CAR intézet tanulmánya szerint sem a tisztán elektromos hajtású, sem pedig a "plug-in" hibrid, vagyis az elektromos hajtást belsőégésű motorral kombináló autók forgalomba helyezése nem halad az elképzeléseknek megfelelő ütemben. A forgalomba helyezett plug-in hibrid autók száma a tisztán elektromos autókéhoz hasonlóképpen viszonylag alacsony szinten rekedt meg - mutatott rá Ferdinand Dudenhöffer.
A német szövetségi járműnyilvántartó hivatal, a Kraftfahrtbundesamt adatai szerint a forgalomba helyezett új gépkocsik között az alternatív hajtású személygépkocsik részaránya az előző évivel megegyező 1,6 százalékon stagnált 2014-ben. Alternatív hajtású járműből legnagyobb számban cseppfolyósított földgázzal üzemelő személygépkocsit helyeztek forgalomba, közel 500 ezret. Hibrid autó 108 ezer, tisztán elektromos autó pedig 19 ezer került a német utakra tavaly.
A 62,4 milliós németországi járműparkban az alternatív hajtású gépkocsik részaránya elenyésző, 0,2 százalék volt 2015 elején.
Miközben a németországi autópiaci forgalom áprilisban az előző havihoz képest szezonális kiigazítással 10 százalékkal csökkent, a tisztán elektromos autóké 23 százalékkal, a plug-in hibrid autóké 21 százalékkal esett vissza. Annak ellenére is, hogy a modellválaszték soha nem volt olyan széles, mint manapság: tisztán elektromos autóból 43, hibrid autóból 72 modell kapható Németországban.
Az év első négy hónapjában a forgalomba helyezett új autók között az alternatív hajtású autók részaránya 0,59 százalékra emelkedett a 2014-eleji 0,32 százalékról.
Ilyen növekedési ütem mellett, állami szubvenciók hiányában, más autópiaci szakértők is nehezen, vagy alig elérhetőnek tartják az elektromos autókra 2020-ra kitűzött egymilliós célt. A Fraunhofer-Institut tanulmánya a különböző bizonytalansági tényezők függvényében 150 ezer és egymillió közé teszi az elérhető számot. A Continental autóipari alkatrészbeszállító konszern vezérigazgatója Elmar Degenhart pedig nem tartja realisztikusnak a kitűzött célt.
MTI