3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az exportáló kis- és középvállalkozások esetén a tőkehiánynál és a szűkös állami támogatásnál is nagyobb problémát okoz a menedzsmentismeretek, és a külkereskedelemmel foglalkozó alkalmazottak hiánya - hangzott el a Magyar Külgazdasági Szövetség Konferenciáján hétfőn Budapesten.

Kilián Csaba, az ITD Hungary Zrt. vezérigazgatója kiemelte, hogy a külgazdasági szakértelem alacsony szintje, elsősorban az üzleti szerződések megkötésénél és az adminisztratív ügyeknél, például a logisztika esetében okoz problémát.

A vezérigazgató elmondta: a Távol-Keletre irányuló élelmiszerexport esetén a bilaterális egyezmények megalkotása lenne sürgető feladat. Véleménye szerint a megújuló energiaágazatban a támogatáspolitika hiánya, a repülőgépiparban az engedélyeztetési eljárás hosszúsága tántorítja el a befektetőket.

Kilián Csaba, a konferencián ismertette az ITDH idén márciusban befejezett két éves, ágazati ügyfélmenedzsment programjának eredményeit. A program során az ITDH tanácsadói több mint kétezer exportőr kis- és középvállalkozást (kkv) kerestek fel.

A projekt során megállapították, hogy Magyarország 15 ezer milliárd forint összértékű exportjából, mindössze 18 százalékot bonyolítana a kkv-k, ugyanakkor ennek a körnek is mintegy 40 százaléka külföldi tulajdonú cég.

A kkv-k exporttevékenysége az élelmiszer-, a textil- és a fémiparban a legerősebb, de e téren feljövőben vannak a tudásalapú iparágak, például az élettudományok és a biotechnológia is.

A cégek meglévő - 80 százalékban uniós - export célpontjai nem változtak az elmúlt években, de a közeli jövőben célként megjelölt piacok között új irányok, így a Közel-Kelet és a Távol-Kelet szerepelnek - ismertette az ITD Hungary vezérigazgatója.

Kilián Csaba elmondta, hogy az ITDH és a Magyar Külgazdasági Szövetség (MKSZ) a jövőben kiemelt figyelmet fordít a külkertechnikai ismeretek oktatására, továbbá fontosnak tartja a kkv-k klaszteresedésének erősítését.

Bátorfi Edit, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) főosztályvezetője kiemelte, hogy bár tavaly a legtöbb ágazatban a magyar export visszaesett, egyes területeken, így a mezőgazdaságban, a televíziók és a gázturbinák gyártása területén szinten tartás figyelhető meg.

A találkozón az MKSZ közzétette 2010. évi programját. A szövetség idei fő célkitűzése, a korábbi évekhez hasonlóan, hogy elérje egy önálló Külgazdasági Kabinet létrehozását - jelezte Dávid Imre, a szervezet elnöke.

Az MKSZ kiemelten fontosnak tartja egy, a jelenleg "Magyar Főnix" fantázianévvel ellátott állami intézmény létrehozását, amely a magyar kkv-k külgazdasági tevékenységének fejlesztésére jönne létre.

További kiemelt cél az MKSZ-nél, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) szerepének átértékelése, egyebek között a takarékszövetkezetekkel való szorosabb együttműködés lenne - mondta el Dávid Imre.

A kiemelt témák kapcsán a szövetség "Az exportképes kkv-k komplex támogatási programja" címmel egy tanulmányt is közzétett.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!