3p

A stabilizáció éve lehet 2010 a fővárosi raktárpiacon - az üresedési ráta csökkenni fog, a bérleti díjak pedig a tavalyi visszaesés után már növekedhetnek, hangzott el egy budapesti logisztikai konferencián szerdán.

Stabilizálódhat idén a budapesti raktárpiac, mondta el Beck Tamás, a Colliers International ipari ingatlan üzletágának igazgatója a DHL “Földön, vízen, levegőben - Logisztikai trendek és tendenciák 2010” című konferenciáján szerdán.

Kevesebb lesz az üres raktár, nőhetnek az árak

A szakember bérlői aktivitás tekintetében 120 ezer négyzetméternyi új épület lekötését tartja reális értéknek az idei évben. Ezzel az üresedési ráta csökkenni fog, és számításai szerint év végére elérheti a 14 százalékot. Szerinte a kisebb bérlőknek változatlanul kínálati, a nagyobbaknak viszont már keresleti piaci körülmények prognosztizálhatók.

Beck Tamás úgy véli, az akciós termékek kifutását követően az újonnan megépített épületek bérlőinek magasabb bérleti díjakkal és keményebb bérleti feltételekkel kell majd szembesülniük. Bizonyos esetekben a szűkös kínálat okán a nagyobb bérlők a szomszédos országok, különösen Szlovákia kínálatát is kénytelenek lesznek majd számba venni - állítja a Colliers szakembere.

2009-ben a bérleti díjak még egységesen mérséklődtek. Igaz, komolyabb árcsökkenés csupán egyes épületek egyedi "akcióinál" volt tapasztalható, amit elsősorban a finanszírozási környezet szorítása kényszerített ki a bérbeadókból.

Tavaly megugrott az üresedési ráta

Az üresedési ráta jelentős mértékben, 17-ről 21,2 százalékra nőtt a tavalyi év végére (az új fejlesztésű, bérletre épített csarnokokat figyelembe véve). A 330 ezer négyzetméternyi üres terület igen elszórtan helyezkedik el Budapesten és környékén, döntően kis és közepes méretű egységekből áll. Míg 10 ezer négyzetmétert meghaladó, egybefüggő terület kilenc helyszínen érhető el, addig 20 ezer négyzetméteres terület már csak három, 30 ezer négyzetméternél nagyobb terület pedig mindössze egyetlen helyszínen áll rendelkezésre.

A kihasználtsági mutatókat a nemzetközi ingatlan-tanácsadó cégek egyelőre csak Budapest és vonzáskörzetében mérik Magyarországon, elsősorban az “A” kategóriás épületek vonatkozásában. Vidéken az eleve bérbeadási céllal épített raktáringatlanok piaca szűk szegmenst képvisel; a raktárak többsége régebbi építésű, illetve a tulajdonos által használt területet jelent, s így változásuk nehezen követhető, magyarázta a Colliers szakembere.

Csehország mögött, Románia előtt

Magyarország egyébként régiós szinten a középmezőnybe tartozik a logisztikai állomány ország területéhez viszonyított nagyságát tekintve. Beck Tamás szerint a legjobb mutatóval Csehország rendelkezik, ahol kétszer olyan jó az ellátottság ilyen téren, mint hazánkban. Magyarország Szlovákiával áll egy szinten, és hajszállal megelőzi Lengyelországot. A térség sereghajtója Románia, amely hazánkhoz képest is óriási lemaradásban van.   


Ami a hagyományosan márciusban megrendezésre kerülő konferencia egészét illeti, annak első részében a logisztika különböző területeit érintő trendekről hallhattak előadásokat a résztvevők, majd a délután folyamán szektor-specifikus workshopok keretében cserélhették ki tapasztalataikat. A 26 neves szakértőt felvonultató szimpózium célja az volt, hogy a cégek részletes és naprakész összegzést kapjanak a stratégiai döntések meghozatalához a logisztika területén.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!