Csak remélni tudja Nagy Zoltán, a Katedra nyelviskola igazgatója, hogy idén is ugyanannyi hallgatójuk lesz, mint tavaly. Mint az mfor.hu-nak elmondta, ennek elsősorban pénzügyi okai vannak, hiszen az embereknek nyelvtanulásra is kevesebb pénzük van. A visszafogott várakozásban közrejátszik az is, hogy szerinte javult az oktatás színvonala a gimnáziumokban, így a fiatalabb korosztály már nem szorul rá arra, hogy külön nyelvtanfolyamokra járjon.
Ennek megfelelően ma már inkább a 25-30 évesek keresik fel a nyelviskolát, míg néhány évvel ezelőtt a 15-25 éves korosztály volt a jellemző. Emellett a vállalati képzés is sok embert von el a piacról, hiszen számos cég már állja a nyelvtanulás költségét - a szakképzési hozzájárulás igénybe vételével.
A Katedra hálózat kétmilliárd forintos árbevétellel számol 2007-ben, az év első felében pedig kilencszázmillió forintos bevételt sikerült elérnie. Ennek több mint a felét a lakossági nyelvtanfolyamokból befolyó összeg teszi ki, egyharmada a vállalati és állami szegmensből, tíz százaléka pedig az utaztató nyelvtanfolyamokból folyik be.
Ötszáz forintos óradíjtól a csillagos égig
A tanfolyamárak egyébként nem szálltak el: akár már ötszáz-ezer forintos óradíjtól is beiratkozhatunk egy-egy kurzusra. Ez természetesen függ attól is, hogy milyen létszámú csoportot választunk, illetve élünk-e valamilyen akcióval.
A Tudomány Nyelviskola - amelynek a nevéhez fűződik a múlt hétvégén megrendezett Nyelvparádé nevű rendezvény - már 28 ezer forinttól kínál tanfolyamokat, bár a vastag pénztárcájúak 195 ezer forintot is befizethetnek egy hosszabb távú, 320 órás tanfolyamra. Egy külföldi kurzus pedig legkevesebb kétszázezer forintot kóstál.
Légrádi Tamás, a cég igazgatója, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke sikeresnek értékelte az idei, nyolcadik fővárosi Nyelvparádét. A nyelvoktatási szakma legnagyobb hazai seregszemléjén csaknem száz magyar és külföldi nyelviskola, kulturális intézet, internetes nyelvoktató cég, nyelvvizsgaközpont, idegennyelvű-, tankönyvkiadó és távoktató cég várta az érdeklődőket.
Bár az érdeklődők számáról pontos adatokat még nem tudott mondani (tavaly húszezren jelentek meg a rendezvényen), jelezte: mindenhol nagy volt a tolongás. Külföldi, belföldi tanfolyamok és egyéb szolgáltatások is egyaránt érdekelték az elsősorban tanárokból és diákokból álló közönséget.
Feljövőben a spanyol
A nyelvek rangsorát illetően régóta nincs nagy változás: továbbra is az angol a sláger. Bár a német továbbra is a második helyen áll, Légrádi Tamás szerint csökkent a népszerűsége, sokan inkább a spanyol és az olasz iránt érdeklődnek. Nagy Zoltán szintén úgy véli, hogy a spanyol nyelv tanulása divatossá vált az utóbbi időben, a francia ezzel szemben visszaesett.
A Katedránál egyébként lehetőség van egzotikus nyelvek elsajátítására is: az ilyen kurzusokra mindig van néhány jelentkező. A cég igazgatója szerint ezek iránt akkor lesz igazán nagy a kereslet, amikor már mindenki jól tud majd angolul, és sokak hobbija lesz a nyelvtanulás.
Bár Magyarország nyelvtudás tekintetében uniós szinten még mindig sereghajtónak számít, a rendszerváltás óta valamelyest javult a helyzet. Jelenleg a felnőtt lakosság 16-17 százaléka beszél egy idegen nyelvet alapszinten, míg 15 évvel ezelőtt ez az arány még csak nyolc-kilenc százalék volt. Középfokú nyelvtudással nyolc százalék dicsekedhet, felsőfokon pedig mindössze három százalék beszél.
Kovács ZitaMenedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok: Munkát is találhatunk a külföldi nyelvtanulással Nyelvtanulásra buzdítják dolgozóikat a hazai cégek Idegennyelv oktatásban komoly hátrányban van Magyarország