Embertelen körülmények között laknak, és a betevőre valót is nehezen keresik meg az elmúlt évek fellendülésében nagy szerepet vállaló vendégmunkások Spanyolországban. Elsősorban az építőipari szárnyalásnak köszönhetően az ország Európában a legtöbb vendégmunkást, bevándorlót vonzotta az elmúlt tíz évben. Az elmúlt hónapokban meredek emelkedésnek indult, jelenleg 11 százalékos munkanélküliség pedig most éppen őket érinti a leginkább.
A valaha vendégszerető kormányzati intézkedéseknek sem találni már nyomát. A spanyol kormány egyenesen hazatérésre ösztönzi a vendégmunkásokat. Az ország pár éve még Európa munkaerő-éhségének példája volt, most azonban annak kísérleti laboratóriumává válhat, hogy mi történik az ott ragadt bevándorlókkal, miután a munkáskezekre nincs többé szükség.
Az országban még nem tapasztaltak az olaszhoz hasonló xenofób jelenségeket - jegyzi meg a lap -, és a spanyolok jól emlékeznek arra, amikor sok honfitársuk kényszerült emigrációba, így feltehetően megértőbbek lesznek. Csakhogy a vendégszeretet határai könnyen megmutatkozhatnak, miután a munkanélküliség az egész Unióban a legmagasabb szinten áll. Országosan az emberek 11, a bevándorlók 17 százaléka nem talál munkát.
A 46 milliós királyságban ötmillió bevándorló él, akik főleg Marokkóból, Romániából és Ecuadorból érkeztek. Egy Madridban készült interjúsorozat feltárta, hogy egyre fokozódik az elégedetlenség soraikban. Sokan segélyből élnek, de nem kevesen vannak, akik erre nem is jogosultak, mivel korábban feketén dolgoztak. Többen úgy nyilatkoztak, életük taposómalommá vált, amiben munkaügyi központok, éttermek mosogató-helyiségei és szeretetszolgálatok váltják egymást. Sokan hónapos csúszásban vannak a lakbérrel és a közműszámlákkal.
A kormány novemberben hazatérést támogató programot hirdetett. Ennek értelmében a bevándorlók anyagi segítséget kapnak, ha elhagyják Spanyolországot, és vállalják, hogy három évig nem térnek vissza - áll a Humán Rent hírlevelében.