4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy éven belül csaknem duplájára növelheti a Richter az EU 15 országok súlyát összes eladásain belül azáltal, hogy megvásárolja a német Grünenthal fogamzásgátló termékportfólióját. Bogsch Erik vezérigazgató szerint nem lehet csak a volt KGST-piacokból élni – a versenyképesség fenntartásához Nyugat-Európa meghódítására is szükség van.

A jelenlegi nyolc százalékról 15 százalékra emelkedhet 2011-re az EU 15 államok részesedése a Richter gyógyszereladásain belül azáltal, hogy a magyar vállalat megvásárolta a német Grünenthal gyógyszergyártó cég fogamzásgátló üzletágát, mondta el az akvizíció alkalmából tartott szerdai sajtótájékoztatón Bogsch Erik, a Richter Gedeon Zrt. vezérigazgatója.

Irány Nyugat-Európa!

Az mfor.hu kérdésére hozzátette: ezzel Nyugat-Európa - a FÁK-térség után - a vállalat második legfontosabb piacává növi ki magát (Ha Kelet- és Közép-Európa országait nem egybe számoljuk - a szerk.) "A Richter nem lehet versenyképes a jövőben, ha nem tudja lefedni a nyugat-európai országokat. Nem maradhatunk csak a KGST-piacokon, tovább kell lépni” - magyarázta a vezérigazgató.

Ha a német cég fogamzásgátló termékei hozzák tavalyi forgalmukat, akkor az 72 millió euró plusz árbevételt jelent a magyar cégnek - ennek köszönhetően a gyógyszergyártásból származó bevételek a tavalyi 795,8 millió euróról 867,6 millió euróra emelkednek majd. A legnagyobb lökést Németország adhatja, amely a Grünenthal-fogamzásgátlók forgalmának hetven százalékáért "felel", míg Spanyolország és Olaszország együttesen húsz százalékot hasít ki a tortából.


A gyógyszerek értékesítését végző nyugat-európai hálózat működtetésére évente 15 millió eurót szán a Richter - Németországban és Olaszországban átveszi a Grünenthal már meglévő hálózatát, Spanyolországban pedig saját hálózatot épít ki.

Az akvizíció révén tovább bővül a cég nőgyógyászati üzletága, amelynek súlya az összes gyógyszereladáson belül 41 százalékra nőhet a tavalyi 35 százalékról.

Két akvizíció egy hónap alatt 

Szintén ezen szegmens megerősítését szolgálta a nőgyógyászati termékek fejlesztésére szakosodott, svájci székhelyű PregLem október elején bejelentett bekebelezése is. Utóbbi cég első kész termékének piacra dobása 2012 második felében várható - ettől 2014-2015-től kezdődően már évi 100-200 millió euró bevételt vár a társaság az EU-n belül, elsősorban Nyugat-Európában, közölte korábban Bogsch Erik.

Az mfor.hu azon kérdésére, mennyivel növeli majd a PregLem-üzlet az EU 15 piacok súlyát a teljes eladásokon belül, a Richter vezére konkrét számot nem kívánt közölni. Mint mondta, léteznek már számításaik erre vonatkozóan, ezek azonban egyelőre nem publikusak.

174 milliárd forint felvásárlásra  

Ami az üzletek pénzügyi hátterét illeti, a Grünenthalért 236,5 millió eurót (64 milliárd forintot) fizet készpénzben a Richter - ezt részben készpénzállományából, részben kölcsönből fedezi.

A tranzakció zárása a német versenyhivatal jóváhagyásának függvénye. Ez várhatóan 2010 decemberében megérkezik, a vételárat pedig rögtön ezután utalják át. 

A PreGlem-üzlet esetében a befektetés teljes összege átszámítva mintegy 110 milliárd forint. Ezen belül 150 millió svájci frankot (30 milliárd forintot) már ki is fizetett készpénzben a Richter az egykori tulajdonosoknak, további 295 millió svájci frankot (csaknem 60 milliárd forintot) pedig akkor penget ki nekik, ha teljesülnek bizonyos mérföldkő-előírások. Harmadrészt a magyar vállalat kötelezettséget vállalt arra, hogy három éven belül 100 millió svájci frankkal (20 milliárd forinttal) megemeli a svájci cég tőkéjét.

Még így is marad készpénz 

A „bevásárlókörút” előtt a Richter több mint 300 millió euróval egyenértékű készpénzállománnyal rendelkezett, amely a PreGLem-akvizíció után - a 150 millió svájci frankos kifizetés nyomán - 180 millió euróra apadt. Ez a mostani üzlettel tovább csökken - hogy mennyivel, azt Bogsch Erik nem árulta el.

Hozzátette, hogy a Grünenthal-felvásárlást azért oldották meg részben kölcsönből (nem pedig teljes egészében a készpénzállományból), mert így "még marad mozgástér a jövőben is”. Igaz, elmondása szerint újabb felvásárlást a közeljövőben nem terveznek.

Wéber Balázs

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!