A jelenlegi nyolc százalékról 15 százalékra emelkedhet 2011-re az EU 15 államok részesedése a Richter gyógyszereladásain belül azáltal, hogy a magyar vállalat megvásárolta a német Grünenthal gyógyszergyártó cég fogamzásgátló üzletágát, mondta el az akvizíció alkalmából tartott szerdai sajtótájékoztatón Bogsch Erik, a Richter Gedeon Zrt. vezérigazgatója.
Irány Nyugat-Európa!
Az mfor.hu kérdésére hozzátette: ezzel Nyugat-Európa - a FÁK-térség után - a vállalat második legfontosabb piacává növi ki magát (Ha Kelet- és Közép-Európa országait nem egybe számoljuk - a szerk.) "A Richter nem lehet versenyképes a jövőben, ha nem tudja lefedni a nyugat-európai országokat. Nem maradhatunk csak a KGST-piacokon, tovább kell lépni” - magyarázta a vezérigazgató.
Ha a német cég fogamzásgátló termékei hozzák tavalyi forgalmukat, akkor az 72 millió euró plusz árbevételt jelent a magyar cégnek - ennek köszönhetően a gyógyszergyártásból származó bevételek a tavalyi 795,8 millió euróról 867,6 millió euróra emelkednek majd. A legnagyobb lökést Németország adhatja, amely a Grünenthal-fogamzásgátlók forgalmának hetven százalékáért "felel", míg Spanyolország és Olaszország együttesen húsz százalékot hasít ki a tortából.
A gyógyszerek értékesítését végző nyugat-európai hálózat működtetésére évente 15 millió eurót szán a Richter - Németországban és Olaszországban átveszi a Grünenthal már meglévő hálózatát, Spanyolországban pedig saját hálózatot épít ki.
Az akvizíció révén tovább bővül a cég nőgyógyászati üzletága, amelynek súlya az összes gyógyszereladáson belül 41 százalékra nőhet a tavalyi 35 százalékról.
Két akvizíció egy hónap alatt
Szintén ezen szegmens megerősítését szolgálta a nőgyógyászati termékek fejlesztésére szakosodott, svájci székhelyű PregLem október elején bejelentett bekebelezése is. Utóbbi cég első kész termékének piacra dobása 2012 második felében várható - ettől 2014-2015-től kezdődően már évi 100-200 millió euró bevételt vár a társaság az EU-n belül, elsősorban Nyugat-Európában, közölte korábban Bogsch Erik.
Az mfor.hu azon kérdésére, mennyivel növeli majd a PregLem-üzlet az EU 15 piacok súlyát a teljes eladásokon belül, a Richter vezére konkrét számot nem kívánt közölni. Mint mondta, léteznek már számításaik erre vonatkozóan, ezek azonban egyelőre nem publikusak.
174 milliárd forint felvásárlásra
Ami az üzletek pénzügyi hátterét illeti, a Grünenthalért 236,5 millió eurót (64 milliárd forintot) fizet készpénzben a Richter - ezt részben készpénzállományából, részben kölcsönből fedezi.
A tranzakció zárása a német versenyhivatal jóváhagyásának függvénye. Ez várhatóan 2010 decemberében megérkezik, a vételárat pedig rögtön ezután utalják át.
A PreGlem-üzlet esetében a befektetés teljes összege átszámítva mintegy 110 milliárd forint. Ezen belül 150 millió svájci frankot (30 milliárd forintot) már ki is fizetett készpénzben a Richter az egykori tulajdonosoknak, további 295 millió svájci frankot (csaknem 60 milliárd forintot) pedig akkor penget ki nekik, ha teljesülnek bizonyos mérföldkő-előírások. Harmadrészt a magyar vállalat kötelezettséget vállalt arra, hogy három éven belül 100 millió svájci frankkal (20 milliárd forinttal) megemeli a svájci cég tőkéjét.
Még így is marad készpénz
A „bevásárlókörút” előtt a Richter több mint 300 millió euróval egyenértékű készpénzállománnyal rendelkezett, amely a PreGLem-akvizíció után - a 150 millió svájci frankos kifizetés nyomán - 180 millió euróra apadt. Ez a mostani üzlettel tovább csökken - hogy mennyivel, azt Bogsch Erik nem árulta el.
Hozzátette, hogy a Grünenthal-felvásárlást azért oldották meg részben kölcsönből (nem pedig teljes egészében a készpénzállományból), mert így "még marad mozgástér a jövőben is”. Igaz, elmondása szerint újabb felvásárlást a közeljövőben nem terveznek.
Wéber Balázs