3p

Stratégiai szövetség bontakozik ki az olasz ENI olaj- és gáztársaság és az orosz Gazprom földgázipari vállalat között. Az olasz kiskereskedelmi gázpiachoz való hozzáférésért cserébe a Gazprom részesedéseket ígér az ENI-nek Oroszországban és másutt.

Gazprom logo

Az ENI opciót szerzett a legnagyobb orosz független földgáz-kitermelő társaság, a Novatek 19 százalékának megvásárlására a Gazpromtól, írta az Il Messaggero című olasz napilap szerdán. A Gazprom még szeptemberben szerzett 19,4 százalékot a Novatekben.

A keretmegállapodás értelmében az ENI-t beveszik egy konzorciumba is, amely az orosz YUKOS olajcég maradék eszközeire pályázhat. A YUKOS-t 2004-ben adóhátralék-követeléssel tönkretette az orosz kormány, és ezek szerint már eloszlottak azok a külföldi aggodalmak, hogy a YUKOS-vagyon széthordása nemzetközi jogi következményekkel járhat a YUKOS-tulajdonosok bírósági utóvédharcai miatt - írja a lap. A konzorciumban a Gazprom 51 százalékkal részesedik, a többin osztozhatna az ENI 30 százalék, az ugyancsak olasz ENEL energiaszolgáltató 19 százalék és az orosz ESN áramszolgáltató 51 százalék erejéig. Az ENI-nek és az ENEL-nek már van érdekeltsége a YUKOS szibériai földgázegységében, az Arcticgasban.

A megállapodás szerint az ENI csatlakozhat a Gazpromhoz olajérdekeltségek szerzésében Oroszországban és Afrikában.

Francia kapcsolat

Az oroszok nemcsak Olaszországban erősítették meg pozíciójukat a közelmúltban: a Gazprom gázipari vállalat és a francia érdekeltségű Gaz de France gázszolgáltató nemrég megállapodott, hogy a hosszú távú szállítási egyezményüket 2030-ig meghosszabbítják - ez a szerződés 2012-ben járt volna le. A Gaz de France évi 12 milliárd köbméter földgázt vásárol a Gazpromtól.

Az új megállapodás szerint a Gazprom évi 1,5 milliárd köbméter földgázt közvetlenül is eladhat a francia fogyasztóknak jövő októbertől. Ez már a második siker a Gazprom törekvésében, hogy megvesse a lábát a jövedelmező kiskereskedelmi piacon is. Novembern hasonló megállapodást sikerült elérni az olasz ENI energiavállalattal.

Néhány év múlva a Gaz de France további évi 2,5 milliárd köbméter földgázt vesz át a Gazprom, valamint a német E.ON energiavállalat és a BASF vegyiművek közös tulajdonában épülő, Balti-tengeri gázvezetéken át. A tervek szerint a vezeték 2010-re készül el.

Júliusban a Gazpromhoz került az E.ON Moltól megszerzett, magyar földgáztároló és -ellátó üzletének kisebbségi tulajdona, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária gáz- és áramszolgáltató 25 százaléka plusz egy részvénye, valószínűleg 1,2 milliárd euró értékben.

MTI/Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Fokozatosan drágít Bulgáriában a Gazprom
Otthon is drágít a Gazprom
Megtörte a Shellt az orosz állam
A LUKOIL megveszi a JET kutak tulajdonosát

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!