5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

4 évvel ezelőtt 10 év alatt egymillió új munkahelyet "álmodott" Orbán. Most - ha úgy vesszük - még merészebbre vállalkozik: nem 4,7 millió, hanem egyenesen 5 millió foglalkoztatottak szeretne látni.

"Munkaalapú társadalom - egymillió új munkahely - teljes foglalkoztatottság - lehetnénk mi is olyanok, mint a csehek - tartósan 4,5 millió foglalkoztatott - dolgozhassanak 5 millióan az országban."

Nagyjából a fenti címszavakkal és kijelentésekkel lehetne leírni az Orbán-kormány munkaerőpiaci ambiciózus terveit. Emlékezetes, hogy 2010 júniusában még 10 év alatt egymillió új munkahely teremtését tűzte ki célul Orbán Viktor. Ugyan az azóta eltelt időszakban a 2012-es pénzügyi válság és recesszió sem segítette a folyamatot, de a leglátványosabb sikereket mégis a fokozatosan egyre nagyobb volumenű közfoglalkoztatás révén tudták elérni. Pont ez is az oka annak, hogy rendszeresen kritika éri a kormány foglalkoztatáspolitikáját, és nem meglepő módon az újabb tervekkel (4,5-5 millió dolgozó) kapcsolatban is sokakban merül fel a kérdés: ezt is közmunkából tervezik megvalósítani? Mindenesetre a célhoz vezető utat nem áll szándékukban elemezni, azon viszont elgondolkoztunk, mennyi idő is kellene ahhoz, hogy Orbánék megvalósítsák a tervüket.

Mindenekelőtt érdemes rögtön egy kitérővel kezdeni, és megnézni, hogyan állunk az egymillió új munkahely terén. Ha az idei május végi állapotot nézzük, akkor a 15-74 éves korcsoportban 4,105 millióan dolgoztak legalább egy órát a vonatkozási héten. A foglalkoztatottak 2010 júniusig visszamenő adatait a közmunkások számával korrigáltuk, majd így néztük meg a különbséget a bázis és a jelenlegi állapot között - hiszen arra voltunk kíváncsiak, hogy állami beavatkozás nélkül a piaci munkalehetőségek hogyan alakultak azóta. Számításunk eredménye szerint 252 300-zal dolgoztak többen, vagyis ennyi új munkahelyet sikerült teremteni 4 év alatt. Hangsúlyozzuk: közmunkások nélkül. Bár ez talán annyira nem is rossz eredmény, az egymillió új munkahelyet illetően időarányosan lemaradásban vannak Orbánék. A 2020 júniusi teljesüléshez ugyanis mostanáig 391 666 (havi 8333) munkahelynek kellett volna létrejönnie. A differencia 139 366 munkahely.

Céldátum: 2019 október?

Ahhoz, hogy meglegyen hazánkban az 5 millió foglalkoztatott rengeteg mindent kell még tenni és nagyon sokat kell még várni, hacsak nem gyorsul fel a munkahelyteremtés.

Kivetítésünk során a 2010 év elejéig visszatekintő adatsorból kivettük a közmunkások számát (itt is csak az elsődleges munkaerőpiac változásaival akartunk számolni), majd az így kapott foglalkoztatotti számok havi változásait vizsgáltuk meg. Ezen változások, a 2014 május végi 4,105 milliós foglalkoztatotti szám, illetve a teljes időszak alatt jelenlegi szinten stagnáló közfoglalkoztatási volumen (a havi átlagos 193 ezer közmunkás) segítségével 3 forgatókönyvet készítettünk. A közfoglalkoztatás esetében azért számoltunk pont 193 ezerrel, mert a kormányzati szándék értelmében havi átlag 200 ezer ember számára biztosítanának munkát, a Belügyminisztérium tájékoztatása szerint viszont a rendelkezésre álló forrás, illetve a közfoglalkoztatók igényei alapján ennyi ember foglalkoztatása valósulhat meg.

1) Pesszimista
Ebben az esetben a 2013 januárjától kezdve mért havi bővülések átlagát használtuk a kivetítésünk során. Ez havi 7200 fős foglalkoztatásbővülést jelent, amivel még az Orbán által 2010-ben megjelölt időszak végére sem érnénk el az 5 milliós létszámot. 2020 decemberében így 4,7 millióan dolgoznának a 15-74 éves korcsoportban. Látható, ennél a szcenáriónál még a 10 millió új munkahely terve is csak féléves csúszással teljesülne.

2) Optimista
Az idei év januárjától a gazdaság fellendülésével párhuzamosan a foglalkoztatottak száma is látványosan emelkedni kezdett - még a közmunkások kivétele mellett is. Így a havi átlagos bővülés 17 700 fő, mely ha a jövőben állandósulni tudna, akkor 2018 júliusára sikerülne elérni és egy hajszállal meg is haladni az 5 millió főt (5,011 millióval).

Az optimista forgatókönyv alapján egyébként az időszak végére, vagyis 2020-ra olyan szinten állna a hazai foglalkoztatás, hogy ha egyetlen közfoglalkoztatott sem lenne, akkor sem csökkennénk a "vágyott" 5 milliós szám alá. 

3) Alappálya
Az inkább optimista alappályánk esetében az elmúlt egy év (2013 júniusától számolt) átlagos változást vetítettük ki, ami 13 400 fős havi bővülést eredményez. Optimistába hajló feltételezésünket ebben a szcenárióban a gazdaságunk fellendülése, illetve az ennek támogatására irányuló kormányzati tervek és intézkedések (iparosítás, munkaalapú társadalom kialakítása, munkát terhelő adók csökkentése) alapozták meg. Forgatókönyvünk alapján, ha sikerülne a következő időszakban a 13 400 fős átlagos bővülést tartani, akkor 2019 októberében lépnénk át először az 5 milliót (5,014 millió foglalkoztatottal).

Összességében tehát egyértelmű, hogy Orbánék célja a foglalkoztatás mértékére vonatkozóan még többéves "projektet" jelent, és még így is szükség van a teljes időszak alatt a közfoglalkoztatás jelenlegi 193 ezer átlagos volumenére.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!