2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai tej-, hús- és zöldségtermelők azzal a hivatalos kérelemmel fordultak Svájchoz, hogy a területén át szállíthassák termékeiket Oroszországba – értesült az Izvesztyija című orosz napilap.

A Moszkva által az uniós élelmiszerek behozatalára elrendelt importtilalom ugyanis nem vonatkozik Svájcra. A tilalom alól szintén mentesülő Szerbia hatóságai viszont közölték: akár kemény eszközökkel is megakadályozzák a területükön át történő reexportálást – írta internetes kiadásában az Izvesztyija.

Anna Rizzoli, a svájci Mezőgazdasági Szövetségi Hivatal szóvivője a lapnak elmondta: a múlt héten különböző európai agráripari cégek fordultak hozzájuk ezzel a kéréssel.

Oroszország augusztus 7-étől tiltotta meg egy évre az élelmiszeripari termékek behozatalát egyebek mellett Európából, válaszul az ukrajnai szakadárok támogatása miatt elrendelt szankciókra.



Rizzoli hozzátette: az Oroszországba exportálni kívánó vállalatok svájci cégbejegyzésének szabályai változatlanok, az eljárás nehézkes, bonyolult. Tadgio Schilling, a moszkvai svájci nagykövetség gazdasági és pénzügyi osztályának vezetője elmondta: az eljárás több regionális és szövetségi szintű állatorvosi ellenőrzést is magában foglal. Az Oroszországba exportálandó termékek ellenőrzése ugyanakkor teljes mértékben az orosz vámhatóságoktól függ, Svájc ezért nem felelős.

Ugyanezek az előírások érvényesek a svájci behozatalra is. Az országban termelőüzem létrehozásához a cégeknek Svájcban számos fontos papírt kell kitöltenie.

A reexportálás engedélyezését kérő cégek nevét Anna Rizzoli biztonsági okokból nem említette.

Az élelmiszerexportőrök Svájcon kívül Albánián, Macedónián, Szerbián és Bosznia-Hercegovinán keresztül juttathatnák el áruikat Oroszországba, ugyanis ezek az országok nem EU-tagállamok, és nem támogatták az Oroszország elleni szankciókat. A szerbiai tej-, hús- és más mezőgazdasági termelők szövetségei elmondták, hogy nem kaptak ilyen kérést európai termelőktől. Szerbiában bármilyen európai termelő bejegyeztetheti magát, de ha Oroszországba kíván szállítani, csak Szerbiában gyártott terméket exportálhat. A szerbiai kereskedelmi tárcánál közölték: a kiszabható legmagasabb büntetést róják ki azokra, akik megsértik a szerb előírásokat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!