Egy amerikai egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy milyen hatással lenne egy egyhetes leállás a gazdaságra, amelyet a légiforgalom két évig húzódó helyreállása követne.
Az elemzők feltételezték, hogy a szigorított biztonsági intézkedések miatt nem a gépek fedélzetéről, hanem a talajról várható inkább támadás valamiféle föld-levegő fegyverrel. Egy ilyen támadás esetén hosszabb lenne a kezdeti leállás, mert nem csak a repülőtereket, de azok környékét is meg kellene vizsgálni. Ennél fontosabb azonban, hogy a kezdeti sokk után jóval lassabban regenerálódna a piac, hiszen egy effajta támadás - kevésbé kontrollálható mivolta miatt - sokkal félelemkeltőbb, mint egy gépeltérítés - vélik az MSNBC szerint a szakértők.
A kutatás szerint a támadást követő két évben az iparág nagyjából annyi pénzt veszítene, mint az előző alkalommal öt év alatt. Az elemzők szerint a légi áruszállítás az egyhetes leállási periódust követően rögtön helyreállna, az utasszállítási forgalom regenerálódása viszont évekig elhúzódhat.
A telekomcégeknek jól jönne
A légi közlekedést ért csapás persze más, a repülést felhasználó vagy éppen azt kiszolgáló iparágakra is hatással lenne. Egy esetleges terrortámadás így más szinteken is érintené az amerikai gazdaságot. Egyes területek még akár hasznot is húzhatnak egy ilyen katasztrófából, ilyen például a távközlési iparág, amely sok esetben helyettesítheti az utazást.