2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár 520 milliárd dollárnyi nyereséget is hozhat a világgazdaságnak 2015-ig, ha a WTO dohai fordulója keretében sikerül jelentősen csökkenteni a vámokat és az exportszubvenciókat - számítja a Világbank. A többletjövedelem mintegy kétharmada a fejlődő, egyharmada a fejlett országokban jelentkezne.

Akár 520 milliárd dollárnyi nyereséget is hozhat a világgazdaságnak 2015-ig, ha a WTO dohai fordulója keretében sikerül jelentősen csökkenteni a vámokat és az exportszubvenciókat - számítja a Világbank. A többletjövedelem mintegy kétharmada a fejlődő, egyharmada a fejlett országokban jelentkezne – számolt be a Világgazdaság.

Nagy lehetőség menne veszendőbe, ha a WTO-államok kereskedelmi minisztereinek a jövő héten nem sikerülne áttörést elérniük a liberalizációs tárgyalásokon – hangoztatja Uri Dadush, a Világbank kereskedelmi osztályának igazgatója. A nemzetközi pénzügyi szervezet a dohai WTO-forduló eredményessége szempontjából sorsdöntőnek ígérkező jövő heti cancúni (Mexikó) miniszteri értekezlete előtt adta ki jelentését, amelyben a liberalizációs tárgyalások tétjét taglalja.

Az anyag szerint a jelenleg világszerte alkalmazott magas agrár- és ipari vámok, továbbá mezőgazdasági szubvenciók súlyosan torzítják a világkereskedelmet. Elsősorban a szegény országok termelői járnak roszszul, de a fejlett gazdaságok lendületét is visszafogják a piacvédő intézkedések, a fogyasztók pedig világszerte nyögik a mesterségesen magasan tartott élelmiszerárakat. A Világbank azt javasolja, hogy a gazdag országok 2010-ig fokozatosan 10 százalékra csökkentsék az agrártermékek, és 5 százalékra a feldolgozott ipari áruk vámját; a fejlődő országok esetében 15, illetve 10 százalék lenne a cél. Ezen túlmenően valamennyi országnak meg kellene szüntetnie az agrárszubvenciókat és a szabad kereskedelmet gátló egyéb eszközöket, mint amilyenek például a kvóták vagy a dömpingvámok - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!