5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Beperelte a Naftogaz Ukrajni céget az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (EMFESZ), az E.ON pedig mérlegelni fogja a jogi út lehetőségét a Gazprom irányában, tudta meg az mfor.hu. A gázkereskedő cégek mellett a fogyasztóként fellépő vállalatoknak is komoly károkat okozhat a krízis - esetükben a többnapos kényszerű leállás miatt -, ráadásul az ezzel járó többletköltségeket maguk kénytelenek viselni. A gázkorlátozás miatt többek között a mosonmagyaróvári Kühne, a dunakeszi Bombardier és az esztergomi Suzuki is kénytelen volt felfüggeszteni termelését.

Sztárügyvédekre is szükségük lesz (Mfor-montázs)

Beperelte a NAK Naftogaz Ukrajni céget, és az Európai Bizottságnál bepanaszolta Ukrajnát az EMFESZ. Magyarország második legnagyobb gázimportőrének közleménye szerint egyebek között kifogásolták, hogy a Naftogaz nem továbbította az EMFESZ tulajdonában álló, Oroszországbó Ukrajnán keresztül Magyarországra szállítandó, illetve a részben az ukrajnai földalatti gáztárolókból kitárolandó földgázt, és azzal kifejezetten a sajátjaként rendelkezett.

Az Ukrajnával szembeni panaszában az EMFESZ a jogsértések tételes felsorolása során az Energia Charta 22. cikkére is hivatkozott. Eszerint minden szerződő fél biztosítja, hogy "az általa alapított és működtetett állami vállalat az értékesítéssel vagy a javak és szolgáltatások biztosításával kapcsolatos tevékenységeit az egyezmény kötelezettségeinek megfelelően gyakorolja." Az EMFESZ a kártérítési igény nagyságáról nem közölt információkat.

Az E.ON is mérlegeli a jogi lépések lehetőségét

Nem kizárt, hogy a közeljövőben más gázkereskedő cégek is követik az EMFESZ példáját. Amennyiben vége lesz a mostani szükséghelyzetnek, az E.ON mérlegelni fogja a jog kínálta lehetőségeket, mondta el az mfor.hu-nak Kutas István, az E.ON Földgáz Trade szóvivője. Magyarországon az E.ON áll üzleti kapcsolatban a Gazprommal, így a "jogi labda" is az ő kezükben van.

A történések hátteréhez hozzátartozik, hogy noha két ország vitájáról van szó, a szerződéseket vállalatok kötötték egymással. Az ilyen alapon magánjoginak minősülő kérdésbe pedig Mirek Topolánek cseh kormányfő, mint az Unió soros elnöke sem szól bele szívesen.

Ne álmodjunk kártérítésről

Ami a fogyasztóként fellépő, a gázkorlátozásban érintett cégeket illeti, a kiesés okozta károkat maguknak kell viselniük. A földgázellátás korlátozását, illetve annak sorrendjét - öt kategóriában - ugyanis jogszabály állapítja meg rájuk nézve, függetlenül attól, hogy hatósági áras vagy szabadpiaci ügyfelekről van-e szó.

Vannak azonban olyan, úgynevezett "megszakítható fogyasztók", amelyek olyan szerződést kötöttek a kereskedővel, közüzemi szolgáltatóval vagy rendszerüzemeltetővel, amelyben szerződéses partnerük felszólítására vállalják fogyasztásuk megszakítását vagy csökkentését. Ennek fejében olcsóbban jutnak hozzá a gázhoz - már amikor hozzájutnak -, ám szükséghelyzetben őket kapcsolják le elsőként.

Szakemberek véleménye szerint a néhány napos kiesés hatása még ellensúlyozható, az ennél hosszabb időtartamú megvonás azonban már óriási károkat okozhat több iparágban, egyebek között a kohászatban, a vegyiparban, valamint a gépipar és az élelmiszeripar jelentős részében is.

Természetesen a többletköltségek nagysága attól függ, mennyire van kiszolgáltatva a gáznak mint energiaforrásnak egy vállalat. Egész más ugyanis annak a cégnek a helyzete, amelynek a gázfogyasztásra visszavezethető költségei csupán tíz százalékot képeznek a vállalati büdzsén belül, mint ahol az ilyen irányú kiadások meghaladják az ötven százalékot.

Némethné Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője úgy véli, a gázvita a lehető legrosszabbkor jött. Ha ugyanis elhúzódik a jelenlegi helyzet, azok a cégek is elveszíthetik piacukat, amelyek megrendelőit a gazdasági recesszió még nem söpörte el. A lakossági felhasználók egyelőre nincsenek veszélyben, de a második és harmadik kategóriás fogyasztók bármikor számíthatnak gázkorlátozásra.

Néhány gyár továbbra is áll

Bár csütörtök fél 10-től a Földgázszolgáltató Zrt. feloldotta a kettes kategóriájú, tehát az 500-2500 köbméter/óra mennyiséget fogyasztóknál még szerdán elrendelt gázfogyasztási korlátozást, az előállt helyzetre jellemző, hogy a nagyatádi konzervgyárban már csak a biztonsági szolgálat emberét sikerült utolérnünk telefonon. Ő arról világosított fel bennünket, hogy a héten már biztosan nem kezdik újra a termelést, csupán temperáló fűtéssel védekeznek a fagy ellen. A vállalat kára egyelőre nem mérhető.

Hasonló választ kaptunk a dunakeszi Bombardier-től is, ahol 800 dolgozó kénytelen otthon maradni – vasárnapig mindenképpen. Még kevesebb sikerrel jártunk az esztergomi Suzukinál, ahol egyetlen kollégával sem tudtunk szót váltani.

Ha leállásra nem is, de termelésének visszafogására kényszerült a szegedi Pick, a Videoton, a cserépgyártó Tondach Magyarország Zrt., valamint a Wienerberger Téglaipari Zrt. is, míg mások, lehetőségeikhez mérten alternatív fűtési módokra tértek át. Több helyen olajjal fűtenek, így a Budapesti Erőmű Zrt.-nél, míg Oroszlányt a Vértesi Erőmű Zrt. az egyetlen hazai mélyművelésű bányából, Márkushegyről származó szénnel fűti. Dorogon olajjal, faaprítékkal és biomasszával tüzelnek.

Néhány helyen – így például az alumínium keréktárcsákat gyártó tatabányai Suoftec-nél, az egészségügyi termékeket előállító Coloplast-nál és a szénszálgyártó Zoltek-nél – azonban már újraindították a termelést.

(Mfor-montázs)



Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!