Fatih Birol beszélt arról a publikációról, amelyet az ügynökség Világenergiai kitekintés címen készített - a beszámolót november 7-én hozzák nyilvánosságra Londonban. Az országoknak meg kell győzniük a választóikat, hogy a nukleáris energia biztonságos és alapvető eszköz arra, hogy eleget tegyünk a hazai energiabiztonság követelményeinek és a globális klímaváltozás megállításának.
"Elhatározásra van szükségünk szinte már holnap, ha nem akarjuk elérni azt a pontot, ahonnan már nem lehet visszafordulni a klíma és a biztonságos utánpótlást illetően" - mondta Birol a lapnak. "Egy olyan energiaúton haladunk, amely sebezhető, piszkos és drága. A cél az volt, hogy elkészítsünk egy alternatív utat a tisztább, biztonságosabb, kevésbé költséges rendszer felé" - tette hozzá Birol.
Ehhez az IEA előzetes számításai szerint 17 milliárd dollár értékű feljesztés szükséges szerte a világon az energiaszektoron belül 2030-ig - inflációs korrekció nélkül. Egyes államok azt tervezik, hogy új erőműveket építenek, Nagy-Britannia is fontolóra veszi újabbak felállítását.
Piszkos és drága úton haladunk
A Nemzetközi Energia Ügynökség arra sarkallja az országokat világszerte, hogy siettessék a nukleáris energia üzemeik korszerűsítését - mondta az IEA vezető közgazdásza a Financial Timesnak.