3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eljárási hibákat és hiányosságokat lát a két országos kereskedelmi rádiós frekvencia megpályáztatásának folyamatában a médiahatóság Fidesz által delegált tagja. Szalai Annamária különvéleményét csütörtökön írásban juttatta el az MTI-hez.

"A pályáztatási eljárás elindítása előtt a Testület elmulasztotta a történelmi lehetőséget, hogy a két kereskedelmi jogosultság lejártával felülvizsgálja az országos rádiós jogosultságok rendszerét és egy új, a közszolgálati és kereskedelmi rádiós igényeknek jobban megfelelő struktúrát alakítson ki" - írta, megemlítve, hogy ezt a médiatörvény az Országos Rádió és Televízió Testületnek (ORTT) előírja.

Ennek ellenére - jegyezte meg Szalai Annamária - a Magyar Rádió hiába jelezte igényét a Sláger rádió olcsóbban működtethető és jobb lefedettséget biztosító vételkörzetére, a testületi tagok többsége úgy döntött, hogy meg sem vizsgálja az esetleges frekvenciacsere lehetőségét, ehelyett, az ő indítványára, "jobb híján több apró vételkörzetet ajánlott fel" a Kossuth rádió vételkörzetének "kiegészítésére".

Megismételve korábbi nyilatkozatait a testületi tag kiemelte: a médiatörvény konkrétan nem rendelkezik arról, hogy a hét év után újabb öt esztendővel meghosszabbított koncessziók lejárta után a frekvenciákat hogyan kell megpályáztatni.

Kifogásai között szerepel az is, hogy múlt hétfői ülésén a médiahatóság "hozzávetőleges pontossággal megfogalmazott egyes javaslatokról - azaz a módosító indítványok egy részéről - szavazott, és nem egy kész, koherens szövegváltozatról". Ugyanakkor - tette hozzá - a tagok számára a szavazás pillanatában semmiből nem derülhetett ki, hogy az ORTT irodája mely javaslatokat tekintette többségi véleményt képviselőnek.

"Egyes módosító indítványokban szereplő javaslatokról a Testület nem szavazott, ennek ellenére a végleges felhívás szövegébe mégis bekerült" némelyik - állítja Szalai Annamária, aki szerint az is megesett, hogy többséget kapott módosító indítvány nem került be a végleges szövegbe.

Tartalmi kifogásai között említette a verseny kizárását, korlátozását, ennek példájaként azt hozta fel, hogy mind az első időszak koncessziós díjánál, mind a magyar zene arányánál plafonértéket szabott meg a testület többsége.

Tavaly áprilisban az Alkotmánybíróság megállapította: alkotmányellenes helyzet áll fenn azzal, hogy a testület "törvényben rögzített szempontok nélkül, gyakorlatilag önhatalmúlag" dönt a műsorszolgáltatási díjak mértékéről, és jogorvoslatra sem nyílik lehetőség, mivel "nem áll a bíróság rendelkezésére semmiféle jogszerűségi mérce a döntés felülvizsgálatához".

Szalai Annamária azt írta: a most alkalmazni kívánt díjrendszer az áttekinthetőség követelményének nem felel meg, az éves bevétel fogalmának "a médiajog területén sem törvényi, sem joggyakorlat által kimunkált meghatározása, értelmezési tartománya nincsen", így eredendően bizonytalan a díjszámítás alapja.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!