Idén a Facebook-papírok árfolyama 25 százalékkal ugrott meg, ráadásul az utolsó két hétben 10 százalékkal nőtt a részvény kurzusa, megközelítve a 100 dolláros szintet. Ha a 2012-es 38 dolláron kibocsátott papírok árfolyamához viszonyítjuk ezt a változást, akkor 160 százalékos növekedésről beszélhetünk, ám 2012 őszén 20 dollár alatt is járt a részvény, így akik akkor vásároltak azok megötszörözték a befektetésüket.
A vállalat piaci értéke pedig az utóbbi napokban 275 milliárd dollárra nőtt, ami a legnagyobb tulajdonos, az alapító-vezető Mark Zuckerberg vagyonában is tükröződik. A Facebook első embere a részvények bő 15 százalékával rendelkezik, amelynek piaci értéke 43 milliárd dollárt tesz ki. Ez az elképesztően nagy összeg pedig azt jelenti, hogy a milliárdosok – virtuális – listáján Zuckerberg a kilencedik helyre lépett előre. Ráadásul az előtte álló két mágnás, az amazon.com alapító Jeff Bezos és az Oracle atyja Larry Ellison egyaránt 44-44 milliárdos vagyon felett diszponál, írja a CNN.
Érdekesség, hogy a leggazdagabbak listáját évről-évre összeállító Forbes "real-time” rangsorában még előkelőbb, hetedik helyen áll. A fent említett két üzletemberen kívül csupán a Microsoft alapító Bill Gates, a Zara üzletlánc kapcsán ismert Amancio Ortega, a mexikói milliárdos Carlos Slim Helu és a legismertebb tőzsdeguru, Warren Buffet előzi meg.
Az elemzők szerint, ha a Facebook a napokban várható negyedéves tőzsdei jelentésében a várakozásokat meghaladó eredményről tesz szert, akkor könnyen további két helyet léphet előre a listán, hiszen Ellison és Bezos "látótávolságon belül van”.
Zuckerberg egyébként a mostani árfolyam emelkedésnek köszönhetően előzte meg a vagyonát alapítványokba elhelyező svéd mágnást, az IKEA alapítóját Ingvar Kampradot, a L’Oreal birodalom úrnőjét, Liliane Bettencourt-ot és a világ legnagyobb kiskereskedelmi láncának a Wal-Martnak a tulajdonosait, a Walton család egyes tagjait.
Természetesen nem Zuckerberg az egyetlen részvényes, akinek nőttek a milliárdjai. Az alapítók közül, Dustin Moskovitz részvényeinek értéke 10 milliárdra nőttek, míg Eduardo Saverin a Facebook-papírjaiért 6 milliárdot kaszálhatna, ha mindet eladná. Nem volt ugyan alapító, de a cég első lépéseinél fontos szerepet töltött be a Napster kitalálója, a Facebook első elnöke Sean Parker, aki szintén számottevő részvénycsomaggal bír, amiért 3,1 milliárd dollárt kaphatna. Érdekesség, hogy a vállalat jelenlegi operatív vezetője a fent említett fiatalembereknél jóval kisebb részvénycsomaggal rendelkezik. Ám Sheryl Sandberg élete hátralévő részében aligha fog nélkülözni, hiszen a portfóliójának piaci értéke 1,2 milliárd dollár.
mfor.hu