2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szerb parlament kedden ratifikálta az Oroszországgal kötött energia-megállapodást, amely körül változatlanul rengeteg a bizonytalanság.

A 250 képviselőből 214 által elfogadott egyezmény előirányozza, hogy Oroszország Szerbián keresztül vezeti a Nyugat-Európába tartó, Déli Áramlat nevű gázvezetéket, s a bánáti Udvarnokon (Banatski Dvor) megépít egy gáztározót.

Cserébe az orosz állami gázóriás, a Gazprom leányvállalata, a Gazpromnyeft 400 millió euró készpénzért, és 2012 végéig vállalt 500 millió eurós fejlesztésért megkapja a NIS szerb állami olajipari vállalat 51 százalékos tulajdonrészét. Ezzel monopolhelyzetbe jut az olaj- és olajszármazékok kereskedelme terén, mivel a szerbiai piac liberalizálását csak 2013-ra tervezik.

Ennek a január 25-én aláírt keretmegállapodásnak azonban még több része tisztázatlan. Belgrádban például nem tudják, hogy gerincvezetéket szándékoznak-e építeni Szerbián keresztül az oroszok (akik arra tettek csak ígéretet, hogy a vezeték kapacitása minimum évi 10 milliárd köbméter lesz), vagy a Déli Áramlatnak csak egy leágazását vezetnék oda. Ez utóbbi megoldás esetén a szerbek elesnének attól, hogy stratégiai pozícióra tegyenek szert a nemzetközi gázkereskedelemben.

Olcsón adják a nemzeti olajcéget

A NIS ára sem tekinthető még véglegesnek, ugyanis az energia-megállapodás csak az 51 százalékos tulajdonrész eladásának tényéről szól, a készpénzből és fejlesztési befektetésből összetevődő árat egy kiegészítő jegyzőkönyv tartalmazza. Ezt a 900 milliós összeget Szerbiában már az egyezmény aláírásakor is sokan alacsonynak tartották, arra hivatkozva, hogy az állami olajvállalat könyv szerinti értéke tavaly 1,2 milliárd euró volt, a piaci értékéről pedig nem készült felmérés.

A belgrádi kormány is valami hasonlót gondolhatott, mert a nyáron megbízta a Deloitte nemzetközi könyvvizsgáló céget, hogy értékelje fel a vállalatot. A nagy tekintélyű cég - az olajárak várható alakulását, a még több mint három évig tartó kereskedelmi monopóliumot figyelembe véve - 2,2 milliárd eurós piaci értéket állapított meg.

A szerb sajtóban megjelent nyilatkozataik szerint azonban a Gazprom vezetői nem kívánnak többet adni a beígért 900 millió eurónál. Mivel az energia-megállapodást Belgrád már ratifikálta, az áron csak kölcsönös egyetértéssel lehet változtatni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!