4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adókedvezmény és a kiszámíthatóság ellenére sem mindenki hajlandó a jövőjéről gondoskodni az OTP adatai szerint.

Az OTP Bank legfrissebb felmérése szerint a magyarok közel ¾-e (71%) pénzügyileg kiszámíthatatlannak tartja a jövőjét. Habár sokan tudják mennyire fontos lenne gondoskodni a jövőről, az Öngondoskodási Index eredménye azt mutatja, hogy a banki ügyfelek mindössze 42 százalékának van jelenleg pénzpiaci megtakarítása, áll az OTP szerdai közleményében.

10 megkérdezettből ma 7 magyar állampolgár azt mondja, tudja, hogy nem lesz elég a nyugdíja, közülük három mégis azzal tervez, hogy az állam által nyújtott ellátásból fog megélni. A megkérdezettek többsége mindezek ellenére sem gondolja azt, hogy önmagának is tennie kellene a biztos időskori megélhetésért, ezt inkább az állam felelősségének tulajdonítják. Pedig számos megtakarítási és befektetési forma létezik, amelyek kiszámíthatóbb és kényelmesebb időskort biztosítanak.

A TBSZ tökéletes választás lehet azoknak, akik közép, esetleg hosszú távra öngondoskodási céllal terveznek befektetni. A TBSZ számlákra a számlanyitás naptári évében, az ún. befizetési időszakban lehet befizetni. Az első befizetés minimum 25 000 forint lehet, ezt követően az adott év végéig tetszőleges alkalommal bármilyen összeg elhelyezhető a számlán. A nyitási év december 31-et követően az ún. felhalmozási időszak alatt további befizetésekkel, átutalásokkal az adott számlán elhelyezett összeg már nem növelhető. Minden évben lehetőség van új Tartós Befektetési Számlát nyitni, így biztosított a folyamatos adókedvezmény, vagy az adómentes megtakarítási lehetőség.

Az öngondoskodási célú befektetés fontos előnye, hogy már három év után 10%-ra csökken a fizetendő adó, öt év után pedig adó- és járulékmentesen lehet felvenni a megtakarítást és az utána járó hozamokat. A TBSZ számlán tartott pénz tulajdonképpen bármikor hozzáférhető, még akkor is, ha 3 éven belül szükségünk volna rá. Ebben az esetben adózás szempontjából úgy viselkedik, mint egy normál értékpapírszámla. A hozamot azonban nekünk kell feltüntetnünk az adóbevallásunkban és utána meg kell fizetnünk az adót és járulékokat.

"A most lejáró tartós befektetési értékpapír számlák tulajdonosai, akik öt évvel ezelőtt nyitottak TBSZ számlát, átlagosan fejenként több mint 200 ezer forintnyi adót takarítottak meg az elmúlt öt év évben.” - részletezte a TBSZ előnyeit Nyitrai Győző, az OTP Bank megtakarítási szolgáltatások igazgatója. „Jelenleg összesen közel 640 milliárd forintnyi megtakarítást tartanak TBSZ-en az OTP Bank ügyfelei. Az ebből az idén lejáró 36 milliárd forint tulajdonosai 2017. december 29-ig nyilatkozhatnak arról, hogy továbbra is TBSZ-en szeretnék-e tartani a befektetéseiket. Sőt, a tavalyi évhez képest idén újdonság, hogy az ügyfelek a lejáró TBSZ számlájuk felett úgy is rendelkezhetnek, hogy annak nem a teljes egyenlegét, hanem csak egy általuk meghatározott részösszegét hosszabbítják meg. Ha ismét ezt a befektetést választják, akkor az idei év már beleszámít a következő 5 éves ciklusba. Ezzel az ügyfeleink jobban járnak, mintha később új számlát nyitnának, hiszen egy évvel korábban érik el a teljes adómentességet.” – folytatta Nyitrai Győző.

A TBSZ mellett a nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) is opció lehet azoknak, akik nyugdíjas éveikre öngondoskodási céllal takarékoskodnak és az adókedvezményen felül előtakarékossági támogatást is szeretnének igénybe venni. Az OTP Banknál jelenleg 208 milliárd forintnyi nyugdíjcélú megtakarítást tartanak NYESZ-en az ügyfelek. A NYESZ lehetőséget nyújt arra, hogy hosszú távon kamat-és árfolyam-nyereségadó mentesen gyarapítsuk befektetéseinket. Így a tőkepiacon hosszabb távon elérhető magasabb hozamok kiegészülhetnek az adókedvezmények nyújtotta plusz nyereséggel. A számlához járó kedvezmények a számlanyitást követően minimum 10 évig, vagy nyugdíjba vonulásig való megtartás esetén érvényesíthetők.

A NYESZ esetében az előtakarékossági támogatás az évente befizetett összeg 20%-a, de maximum 100 ezer forint (a nyugdíjkorhatárt 2020 előtt elérők számára maximum 130 ezer forint). Az adójóváírás teljes összegét pedig úgy kaphatjuk meg, ha minden évben 500 ezer (a 130 ezer forintos előtakarékossági támogatás kihasználásához 650 ezer) forintot helyezünk el a számlánkon.

Nemcsak a TBSZ, hanem a NYESZ esetén is érdemes még idén számlát nyitni, ha az előtakarékossági támogatást már jövőre igénybe szeretnénk venni. A számlanyitás szempontjából egyszerű termékekkel van dolgunk, ezek ugyanis körülbelül annyi időt emésztenek fel, mintha egy bankszámlát nyitnánk.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!