A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) most publikált 2007. évi végleges adatai szerint a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken 7,5 millió vendég 20,1 millió vendégéjszakát töltött el. Ez a vendégek számát tekintve 4,1 százalékos, a vendégéjszakák számát tekintve 2,4 százalékos bővülést jelent, amely eredmények az előzetesen publikált adatoknál jóval kedvezőbbek. A kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma - mind a vendégek, mind a vendégéjszakák számát tekintve - a rendszerváltás utáni időszak rekordértékét érte el 2007-ben.
Az elmúlt öt évben a szállodák szobakapacitása összességében 8,3 százalékkal bővült. Az összes kapacitáson belül nőtt a magasabb színvonalú szobák aránya: a négycsillagos szállodák szobakapacitása 45 százalékkal, az ötcsillagos szobáké 23,2 százalékkal nőtt 2003 óta, miközben az egy- és kétcsillagos házak szobaszáma csökkent. Figyelemreméltó, hogy a kapacitásbővülés ellenére - a szállodák vendégforgalmának dinamikus növekedése eredményeként - a 2003-as 43,7 százalékról 2007-re 50,1 százalékra nőtt a hotelek szobakapacitás-kihasználtsága.
Az egyes turisztikai régiók vendégforgalmát vizsgálva elmondható, hogy 2007-ben a legdinamikusabb vendégéjszakaszám-bővülést a Tisza-tó (9,2 százalék) mutatta, de az országos átlagnál nagyobb mértékű volt a növekedés a Balatonnál (3,7 százalék), a Nyugat-Dunántúlon (2,9 százalék), az Észak-Alföldön (2,8 százalék) és a Budapest-Közép-Dunavidéken (2,5 százalék) is. Észak-Magyarországon, a Közép-Dunántúlon és a Balatonnál a külföldi forgalomkiesést teljes mértékben kompenzálta a belföldi forgalom bővülése, ami összességében is a vendégéjszakák számának növekedését eredményezte.
A kereskedelmi szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma alapján legfontosabb küldőországok közül dinamikus növekedés jellemezte a román, a cseh, a spanyol, a lengyel, az orosz és a francia vendégéjszakák számát.
A magyarországi kereskedelmi szálláshelyek 2007-ben 140 milliárd forint bruttó szállásdíj-bevételt realizáltak, ami 6,5 százalékos növekedést jelent a 2006. évhez képest A szállásdíj-bevételek közel kétharmada a külföldi vendégektől származott, a belföldi szállásdíj-bevételek a külföldinél jóval dinamikusabb bővülést mutattak.
2007-ben a magánszálláshelyek vendégforgalma is igen kedvezően alakult: 913 ezer vendég több mint 3,7 millió éjszakát töltött el, ami ez elmúlt évek legmagasabb értéke. A fizetővendéglátás és a falusi szállásadás területén egyaránt vendégforgalom-bővülést tapasztaltak mind belföldi, mind külföldi vonatkozásban: a belföldi vendégéjszakák száma 33,1 százalékkal, a külföldi vendégéjszakák száma 2,3 százalékkal nőtt.