2p

Miközben a vállalatok minden országban egyre nemzetközibbé válnak, felső vezetőik túlnyomó részben hazai szakemberek: az elnököknek 90-99 százaléka az anyaország állampolgára, és a vezérigazgatók között sem sokkal több az „idegenlégiós” - írja a Világgazdaság.

Poór József, a Mercer Magyarország ügyvezető igazgatója szerint Magyarországon is fokozatosan csökken a külföldi menedzserek száma. A legalább nyolc-tíz éve meglévő leányvállalatoknál már alig van külföldi felső vezető, helyüket magyarok veszik át.

Az Egyesült Államokban az 500 legnagyobb cégnek mindösze két százalékát irányítja külföldi szakember. A fejvadászok szerint elsősorban a nyelvi akadályok állják útját a külföldi vezetők kinevezésének, de tágabb értelmeben az adott ország kulturális környezetének nem kellő ismerete is akadályt jelent. Ráadásul a legtöbb vállalat HR-stratégiája is inkább a belső utánpótlás kinevelését támogatja. A csúcsvezető alatti szinteken azonban már más a helyzet: az igazgatótanácsi tagok között sokkal gyakrabban találkozunk külföldi nevekkel.

Poór József szerint egyre gyakoribb a konkrét projekt végrehajtásához érkező külföldi menedzser, illetve az időszakos expat, aki nem 4-6 évet, hanem 1-2 esztendőt marad az országban. Az érem másik oldala, hogy a magyar vállalatok külföldi leánycégeit nagyon gyakran magyar szakemberek irányítják - számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!