Amikor a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) megszólalt a digitális földi sugárzás ügyében, sosem mulasztotta el hangsúlyozni: versenyre számít a köznyelvben csak digitális átállásnak emlegetett folyamat pályázati szakaszában.
Benne van a Deutsche Telekom
Nos, az NHH-nak igaza lett: a tévés és rádiós pályázatokat is két-két cég vette meg. A drágább és a piaci lehetőségek alapján is nagyobbra értékelt tévés csomagot a sokáig egyetlen lehetséges pályázónak tartott Antenna Hungárián kívül egy szlovák érdekeltségű vállalkozás, a Digital Broadcasting Kft. vette meg.
A Kft. a TRI R szlovák műsorszóró vállalat többségi tulajdonában áll, ez pedig mostani formájában egy meglehetősen fiatal cég: 2007 októberében jött létre. Tulajdonosai között harminc százalékos részesedéssel megtalálható a német Deutsche Telekom érdekeltségébe tartozó ITA Slovak Telekom is. A legnagyobb szeletet - hatvan százalék - egy antennahálózatok kiépítésével foglalkozó szlovák vállalkozás, a Movys birtokolja a cégben, tíz százaléka pedig a szintén szlovák tulajdonú Hampden Investments Limited nevű vállalaté.
Az mfor.hu információi szerint egyébként a pályázati csomagokat nemcsak azon cégek vásárolták meg, amelyek ténylegesen el is akartak indulni a versenyben, hanem olyan - műholdas és kábeles szolgáltató - vállalatok is, amelyek csak tájékozódni kívántak arról, milyen üzleti modellek érkezhetnek be a tenderen.
Mint azt korábban megírtuk, szakértők arra számítanak, hogy nem kevés ingyen, azaz előfizetési díj nélkül fogható tévécsatorna lesz majd az új digitális csomagokban. Nemzetközi - olasz és angol - példák ugyanis azt mutatják, hogy a kábeles és telefonvonalas digitális tévékhez képest kissé fapados földi sugárzás csak így élhet majd meg a piacon.
Baj lehet a rádiókkal
A rádiós csomagra szintén pályázott az Antenna Hungária, ezen kívül a Magyar Rádió is indult. Bár a legutóbbi politikai egyezkedésen a pályázat szövege "átment", a Figyelő információi szerint a gazdasági versenyhivatalnak komoly kifogásai vannak azzal kapcsolatban, hogy a közrádió elindulhat a versenyben. A lap azt írta, hogy a versenyfelügyeleti szerv tájékoztatta aggályairól az NHH-t, bár a pályázat menetébe ez a szerv már nem, csak a politikusok nyúlhatnának bele.
A versenyhivatal kifogása, hogy ha a Magyar Rádió nyeri a digitális frekvenciákon való sugárzás lehetőségét, azzal a pályázat visszaélésre ad lehetőséget. A rádió ugyanis piaci szereplő, és még ha hivatalosan nem is juttatja előnyhöz saját csatornáit a hálózat üzemeltetésekor, végső soron a kereskedelmi rádiók hátrányba kerülhetnek a közrádióval szemben - írja a Figyelő.
A lap ráadásul azt is megemlíti, hogy a rádiós pályázatok esetében az Európai Unió támogatási szabályai is sérülhetnek. A közrádió ugyanis állami garanciás hitelt készül felvenni, és egyelőre nem látszik tisztán, a pénzt vajon a műsorszóró hálozat kiépítésére kívánják-e fordítani, vagy sem.
Az NHH mindenesetre eljuttatta észrevételeit az illetékes parlamenti bizottsághoz, amely azonban - a korábbi késlekedést ellensúlyozandó - meglehetősen feszes tempót diktál a frekvenciahivatalnak. A beérkezett kilenc ajánlatot az NHH első körben formai szempontok alapján tekinti át, és legkésőbb 15 nap múlva, az illetékes parlamenti bizottság jóváhagyását követően hoz döntést arról, megfelelnek-e az ajánlatok a kiírásnak, azaz érvényesek-e.
Ezt követően kerül sor a pályázatok tartalmi elbírálására, majd a parlamenti bizottság jóváhagyása után, 2008 augusztusában kerülhet sor az eredményhirdetésre.
Amennyiben a pályázat eredményesen zárul, akkor még az idei évben elindulhat Magyarországon a jelenlegi analóg műsorszórásnál lényegesen korszerűbb és több új szolgáltatás lehetőségét is kínáló digitális földfelszíni műsorszórás és a mobil televíziózás.
L. Nagy Gábor