3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánk versenyképessége enyhén javult, a vállalkozások viszont "rosszul érzik magukat" Magyarországon - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Microsoft Magyarország kedden közzétett közös felméréséből. Mfor.hu tudósítás.

A felmérés alapján az idei első negyedévről meglehetősen vegyes kép rajzolódik ki. Az elemzett hét ország közül háromnak, Lengyelországnak, Szlovákiának és Szlovéniának jelentősen javult a versenyképességi indexe. Ausztria, Csehország és Magyarország pozíciója kisebb mértékben vált kedvezőbbé, Romániában pedig romló versenyképességet jelez a mutató.



Hazánkban a versenyképességi index (VEX) tényezőjeként értelmezett makrogazdasági teljesítmény közepes mértékben javult (hasonlóan a munkatermelékenységhez), a költség-versenyképesség viszont kissé romlott. A magyar VEX tehát azért tudott javulni, mert a dinamikus exportnövekedés nyomán a két előbbi mutató nagyobb mértékben emelkedett, mint amennyivel a költség-versenyképesség romlott.

A GKI által negyedévente publikált versenyképességi index egyébként egy olyan összetett mutató, amely a vizsgált országok nemzetközi versenyképességét alakító három fő tényezőt, a makrogazdasági teljesítményt, a munkatermelékenységet és a relatív költség-versenyképességet tartalmazza.

A makrogazdasági teljesítményt a beruházások, az export és a foglalkoztatottság növekedési üteme adja. A munkatermelékenység változásában az egy foglalkoztatottra jutó GDP dinamikája tükröződik. A költség-versenyképesség alakulását a termelői árindex és az egységnyi munkaköltség alapú reálárfolyam-index változása érzékelteti.

A kutatók a VEX-et Magyarország mellett Ausztriára, Csehországra, Lengyelországra, Romániára, Szlovákiára és Szlovéniára is kiszámolják, így hazánk nemzetközi versenyképességének alakulása térségi versenytársaival összehasonlítva értelmezhető.

A cégeknek nem tetszik a hazai légkör

A GKI üzleti környezeti indexe (ÜX) a magyarországi gazdasági tér minőségét, a versenyképesség alakításában betöltött szerepét hivatott értékelni. A kutatóintézet szerint a környezet hatásának négy legfontosabb eleme a gazdálkodási környezet bizonytalansága, az állami szabályozás kiszámíthatósága, a gazdálkodásba bevonható tőke ára és az üzleti infrastruktúra fejlettsége.

Az index 2006 elején zuhanórepülésbe kezdett, amely után - némi bizonytalanságot követően - 2007 elején jelentős emelkedés volt tapasztalható. Az idei második negyedévben azonban a mutató visszaesett a 2006 harmadik negyedéves szintre.

Jelenleg jóval a kedvező és kedvezőtlen közötti határvonalként értelmezhető 50 pontos érték alatt, 40,6 ponton áll a mutató (a 100-as skálán). Aggodalomra ad okot, hogy a négy részindex közül három romlást jelez.

Az üzleti környezetet az egy negyedévvel korábbi felmérésnél valamivel magasabb arányban gondolták bizonytalannak a GKI által megkérdezett cégvezetők. Az állami magatartás kiszámíthatatlanságának megítélése is valamelyest romlott a három hónappal ezelőttihez képest.

A kis- és középvállalatok körében mindkét tényező említési gyakorisága növekedett, a nagyvállalatoknál viszont csökkent, hiszen a megszorító intézkedések elsősorban az előbbi kör terheit növelték.

Az üzleti infrastruktúra alakulását jelző mutató - az első negyedévi javulás után - a másodikban jelentősen romlott. Ennek elsődleges oka a gépkocsieladások 2005 közepe óta tartó határozott csökkenése.

Fokasz Oresztész

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
A magyar versenyképességet ünnepelték a Parlamentben A kvótacsökkentés rontja a magyar cégek versenyképességét Az IMF gratulál hazánknak, de kockázatokra is figyelmeztet

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!