2p

A költségtérítéses és az államilag finanszírozott hallgatói státusok közötti átjárhatóság lehet az új slágertéma a tandíj eltörlése nyomán a felsőoktatási reformban - legalábbis erre lehet következtetni a felsőoktatási kerekasztalban folyó vitákból, számol be a Napi Gazdaság.

Az érdekképviseleti egyeztető fórum múlt heti ülésén bemutatott javaslat értelmében a legjobban teljesítők 15 százaléka átkerülhet az államilag finanszírozott képzésbe, és fordítva: a legrosszabb 15 százalék a költségtérítésesbe. Ez biztosítaná a teljesítménycentrikus hozzáállás megerősödését a hallgatók körében - legalábbis a szakértők szerint.

A lépésnek ugyanakkor semmilyen hatása nem lenne az egyetemek finanszírozási keretére. A felsőoktatási szerkezetváltás olyan korábban tervezett reformelemeiről - mint a finanszírozási fejkvótarendszer eltörlése vagy az oktatók közalkalmazotti jogállásának megszüntetése - viszont a népszavazási vita elültével újra elindulhatnak az egyeztetések.

Bár a március eleji népszavazáson a tandíj kapta a legnagyobb támogatást a feltett kérdések közül, 82,28 százalékkal még ebben az esetben is elsöprő győzelmet arattak az eltörléssel egyenértékű igenek. A kórházi napidíjjal és a vizitdíjjal ellentétben azonban a tandíj ügyében nem alakult ki heves vita a kieső bevételek pótlásáról a szavazást megelőzően.

Az országgyűlés oktatási bizottsága ennek megfelelően már támogatta is azt a javaslatot, hogy a felsőoktatási törvényből töröljék a fejlesztési részhozzájárulást , illetve hogy a mesterképzésben már befizetett összegeket visszakapják a hallgatók, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!