Hiába próbálja Magyarország behozni a SAPARD-programban elszenvedett lemaradását, egy teljes évet is elveszíthet. A 2000. évi keretet -- amelyről a pénzügyi megállapodást március elsején írták alá -- ugyanis a jelenlegi szabályok szerint 2002 végéig használhatja fel hazánk. Szakértők valószínűsítik, hogy az idén már nem írhatók ki a pályázatok, mivel nem zárul le a SAPARD Hivatal akkreditációja. Így egy év marad a mintegy tízmilliárd forint (38 millió euró) elköltésére.
Európai bizottsági források szerint is ideális esetben csak október közepére kaphatja meg Magyarország az akkreditációt. Ehhez az kell, hogy a SAPARD Hivatal április végére készítse el az önértékelést, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pedig június végére fejezze be az úgynevezett előakkreditációt. Ezután a lehető legrészletesebb dokumentációt kell átadni a bizottságnak, amely tíz-tizenkét hetet szabott magának az akkreditáció elvégzéséhez. Közben folyamatosan megy majd az egyeztetés a magyar hatóságokkal is, de ha komolyabb probléma merül fel, akkor csúszhatnak a határidők.
Bulgáriában -- amely felkészültségben az első helyen áll a csatlakozásra váró országok közül -- például már négy hónappal ezelőtt befejeződött az előakkreditáció folyamata. Az Európai Bizottság azóta nem végzett az akkreditációval -- holott itt is tíz-tizenkét hetet ígért. Ráadásul augusztusban, akkor, amikor a magyar SAPARD Hivatalt kellene auditálnia az EU-nak, a bizottság szabadságát fogja tölteni. Így tehát, ha a magyar fél el is készül időre, akkor is kétséges, hogy ebben az évben lezárul-e az akkreditációs folyamat. A pénzt pedig csak ezután folyósítják.
A SAPARD Hivatal azt vállalta, hogy -- sokszori határidő-módosítás után -- április végére elkészül az önértékeléssel. Vargha Ágnes, a Pénzügyminisztérium főcsoportfőnöke, aki az akkreditációs bizottság tagja is, nem tartja kizártnak, hogy a hivatal ezúttal tartani tudja a határidőt. A dokumentumok többsége a véglegesítés közelében van -- mondta. Az akkreditációs bizottság részletesebb áttekintést kér a folyamatokról, hogy még szorosabban tudja követni a felkészülést. Boros Imre PHARE-miniszter lapunknak adott múlt heti nyilatkozatában azt ígérte: továbbra is kiemelt feladatként kezeli a SAPARD-program alakulását. Amennyiben a hivatal nem készül el a belső önértékeléssel határidőre, akkor Boros az új agrárminiszternél személyi konzekvenciák levonását kezdeményezi -- nyilatkozta.
Az ÁSZ már többször kijelentette: rajtuk nem múlik a program befejezése. Azt ígérik, hogy két hónap alatt ellenőrzik az intézményrendszert. Ehhez, ha szükséges, ellenőröket csoportosítanak át.
SAPARD: egy év veszteség?
Egy évet veszíthet Magyarország a SAPARD-programból -- vélik a szakértők. Ideális esetben -- ha mindenki tartja a határidőt -- is csak október végén írhatók ki a programra a pályázatok. Az eddigi gyakorlat azonban azt mutatja, hogy az egyeztetési folyamatok alaposan elhúzódnak.