3p

Egy évet veszíthet Magyarország a SAPARD-programból -- vélik a szakértők. Ideális esetben -- ha mindenki tartja a határidőt -- is csak október végén írhatók ki a programra a pályázatok. Az eddigi gyakorlat azonban azt mutatja, hogy az egyeztetési folyamatok alaposan elhúzódnak.

Hiába próbálja Magyarország behozni a SAPARD-programban elszenvedett lemaradását, egy teljes évet is elveszíthet. A 2000. évi keretet -- amelyről a pénzügyi megállapodást március elsején írták alá -- ugyanis a jelenlegi szabályok szerint 2002 végéig használhatja fel hazánk. Szakértők valószínűsítik, hogy az idén már nem írhatók ki a pályázatok, mivel nem zárul le a SAPARD Hivatal akkreditációja. Így egy év marad a mintegy tízmilliárd forint (38 millió euró) elköltésére.

Európai bizottsági források szerint is ideális esetben csak október közepére kaphatja meg Magyarország az akkreditációt. Ehhez az kell, hogy a SAPARD Hivatal április végére készítse el az önértékelést, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pedig június végére fejezze be az úgynevezett előakkreditációt. Ezután a lehető legrészletesebb dokumentációt kell átadni a bizottságnak, amely tíz-tizenkét hetet szabott magának az akkreditáció elvégzéséhez. Közben folyamatosan megy majd az egyeztetés a magyar hatóságokkal is, de ha komolyabb probléma merül fel, akkor csúszhatnak a határidők.

Bulgáriában -- amely felkészültségben az első helyen áll a csatlakozásra váró országok közül -- például már négy hónappal ezelőtt befejeződött az előakkreditáció folyamata. Az Európai Bizottság azóta nem végzett az akkreditációval -- holott itt is tíz-tizenkét hetet ígért. Ráadásul augusztusban, akkor, amikor a magyar SAPARD Hivatalt kellene auditálnia az EU-nak, a bizottság szabadságát fogja tölteni. Így tehát, ha a magyar fél el is készül időre, akkor is kétséges, hogy ebben az évben lezárul-e az akkreditációs folyamat. A pénzt pedig csak ezután folyósítják.

A SAPARD Hivatal azt vállalta, hogy -- sokszori határidő-módosítás után -- április végére elkészül az önértékeléssel. Vargha Ágnes, a Pénzügyminisztérium főcsoportfőnöke, aki az akkreditációs bizottság tagja is, nem tartja kizártnak, hogy a hivatal ezúttal tartani tudja a határidőt. A dokumentumok többsége a véglegesítés közelében van -- mondta. Az akkreditációs bizottság részletesebb áttekintést kér a folyamatokról, hogy még szorosabban tudja követni a felkészülést. Boros Imre PHARE-miniszter lapunknak adott múlt heti nyilatkozatában azt ígérte: továbbra is kiemelt feladatként kezeli a SAPARD-program alakulását. Amennyiben a hivatal nem készül el a belső önértékeléssel határidőre, akkor Boros az új agrárminiszternél személyi konzekvenciák levonását kezdeményezi -- nyilatkozta.

Az ÁSZ már többször kijelentette: rajtuk nem múlik a program befejezése. Azt ígérik, hogy két hónap alatt ellenőrzik az intézményrendszert. Ehhez, ha szükséges, ellenőröket csoportosítanak át.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!