A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium a világgazdasági környezet drasztikus változásai nyomán átmeneti nehézségekkel küzdő nagyvállalatokkal együttműködve cégre szabott megoldásokat dolgoz ki a munkahelyek megtartása érdekében. Fontos feltétel, hogy egy egyébként életképes gazdasági társaságról legyen szó, amelynek megtorpanását valóban az általános nemzetközi bizalomhiány, a piacok szűkülése, a pénzügyi források kiapadása okozza, és nem mindezektől független szerkezeti, működési problémái.
A Gyulai Húskombinát Zrt. vezetőivel folytatott korábbi tárgyaláson a gazdasági tárca jelezte, hogy közreműködik a cég problémáira való megoldás kialakításában. Amennyiben a vállalat kereskedelmi bankja a szükséges hitelt rendelkezésre bocsátja, úgy a Magyar Fejlesztési Bank megvizsgálja a felvett hitel maximum 80 százalékáig terjedő garanciavállalás lehetőségét.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) korábbi, hétfői közleményében már arról tájékoztatott, hogy folyik a Gyulai Húskombinát Zrt. kérelmének értékelése, amelyet a cég munkahelymegőrzés támogatására nyújtott be. A vállalat 113 millió forintos, 298 munkavállalót érintő, négy hónapra szóló támogatást kért.
Május elején került nyilvánosságra, hogy a Gyulai Húskombinát likviditási válságba került. Ruck János vezérigazgató az MTI-nek korábban elmondta: a tavaly még 8,5 milliárd forintos forgalmat elérő cég termelése tavaly ősz óta a gazdasági válság miatt veszteségbe fordult. A társaság ugyanis számos fontosabb alapanyagot a külpiacról szerez be, de amit Magyarországról vásárol, azt is euróban számolják el. Így összességében legalább 35 százalékkal növekedett az 500 dolgozót foglalkoztató nagyüzem költsége, ugyanakkor értékesítési áraiban nem tudja érvényesíteni a megemelkedett költségeket.
A húskombinát termelésének 80 százalékát, például a gyulai kolbászt és a májast a hazai piacon értékesíti, ám a húsfélék iránt a válság miatt visszaesett a kereslet.