Az igazi tehetségekhez vasmarokkal ragaszkodnak a cégek, a nagyarányú leépítések többnyire az egyébként is problémás munkavállalókat, illetve a középszerű szakembereket érintették, legalábbis egy most közzétett brit felmérés szerint. A munkaadók, akik új pozíciókat hirdetnek meg éppen a fentiek miatt nincsenek megelégedve a kínálattal. Mint az SHL felméréséből kiderül, a cégek fele a korábbinál jóval több jelentkezőtől kap életrajzot az álláshirdetésére, ám csak minden ötödik cég mondta azt, hogy sikerült könnyen betöltenie a meghirdetett pozíciót.
A kutatás eredményei szerint napjainkban a kiválasztási folyamat az egy évvel korábbiakhoz képest elhúzódik, amit sokan a magasabb számú jelentkezéssel indokoltak. Igaz a megkérdezett cégek harmada szerint a toborzási folyamat azért is húzódik el, mert a vállalatok még körültekintőbben próbálják kiválasztani azt, akit végül felvesznek.
A munkaadók szerint sokan csak "átmeneti jelleggel" (stop gap) próbálnak elhelyezkedni, és attól tartanak, hogy ezek az emberek a gazdasági helyzet javulásával gyorsan tovább lépnek. Így sok vállalat számára okoz fejtörést az a kérdés, hogy egy esetleg magasabb képzettségű személyt felvegyen-e a megüresedett állásra. Náluk ugyanis még gyakoribb a fent említett stop gap szindróma, arról nem is beszélve, hogy a kisebb kihívást jelentő feladatokat végezve kevésbé lesznek motiváltak a munkaadók félelme szerint.
A felmérés adatai szerint a munkaadók preferenciái kevésbé változtak az ideális munkatársak általános képességeit, és készségeit tekintve. A legfontosabbnak a szakmai tapasztalatot tartják (70%), a megfelelő szaktudás (61%), elkötelezettséget (46%) és a vállalati kulturába való illeszkedést (42%).