4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly húsz százalékra esett vissza az állami szféra részesedése az informatikai piacon, és a csökkenő tendencia még mindig tart. Ráadásul a magyar IT-piac növekedést tekintve a térség rangsorának végén kullog. Ez derül ki egy aktuális piaci elemzéséből, és ez volt a központi témája az Informatikai Vállalkozások Szövetség (IVSZ) által tizennegyedik alkalommal megrendezett menedzsertalálkozónak is.

A szebb jövő reményében gyűltek össze az infokommunikációs szakma szövetségének tagjai évi rendes találkozójukon a hétvégén Sopronban, ám egyelőre be kellett érniük ígéretekkel. Az informatikai piac nem növekszik, egyes szegmensei zsugorodnak; a fényt az alagút végén az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) mostanában meghirdetett projektjei jelentik.

Az uniós projektekben bíznak

A 2006-os informatikai piacról az IVSZ égisze alatt az IDC Magyarország piackutató cég tanulmányt készített, amely a tendenciák ismertetése és elemzése mellett negyven iparági vezető közreműködésével erősségeket és gyengeségeket felmutató (SWOT) analízist is közzétesz.

Se vele, se nélküle
Az IDC-tanulmányban szereplő SWOT-analízis azt mutatja, hogy az elemzésben részt vett negyven informatikai csúcsvezetőt elsősorban az Új Magyarország Fejlesztési Terv megvalósításában, a kormányzat modernizációs törekvéseiben és az erősödő specializációban, illetve erőforrás-kihelyezésben rejlő üzleti lehetőségek teszik optimistává. Ugyanakkor félelemmel tölti el a vezetőket, hogy az informatikai felsőoktatás színvonala csökken, a gazdaság nem növekszik, bizonytalan a makrogazdasági környezet, ráadásul a kormányzati vertikum túlságosan nagy súlyú. A bizakodás és félelem mátrixából kirajzolódik az informatikai iparnak az állami szektorhoz fűződő "se vele, se nélküle" viszonya. Bár az informatikai vezetők abban reménykednek, hogy a kormány által kezelt uniós programok révén új állami megrendelések keletkeznek, egyúttal aggódnak is amiatt, mert a kormányzat egészségtelen mértékű súlyt képvisel a piacon.

Komáromi Zoltán, az IDC ügyvezető igazgatója az mfor.hu-nak elmondta: 2006-ban a kormányzati szegmens, amely a központi közigazgatást, az önkormányzatokat, az egészségügyet és az oktatást foglalja magában, húsz százalékos részesedésre esett vissza. A piacelemző ezzel magyarázza, miért olyan nagy a várakozás az informatikai vállalkozók körében az uniós projektekkel kapcsolatban.

Csökkennek az állami költések

Bár a tanulmánynak nem része az idei tendenciák elemzése, Komáromi kérdésünkre elmondta, hogy az állami informatikai költések visszafogása 2007 első felében is folytatódott. A reformok késése, továbbá az a bizonytalanság, amelyet a kormányzati döntések hiánya okoz, és - nem utolsó sorban - a legutóbb közzétett kedvezőtlen GDP-adat immáron a versenypiac szereplőit is óvatosságra inti az informatikai költéseket illetően.

A piacelemző szavaiból érthetővé válik, miért tekintik az IVSZ tagvállalatai utolsó mentsváruknak az uniós programokat. Több kormányzati előadó például azzal biztatta a jelenlévőket, hogy a most beinduló projektek véget vetnek a nehéz időknek. Komáromi szerint is piacbefolyásoló hatása lehet például az Elektronikus Közigazgatás Operatív Programnak és az Államreform Operatív Programnak, amelyek együttes informatikai vonzata három-négy százalékát teheti ki az éves teljes magyarországi informatikai piacnak.

Növekedés: az utolsók között

Ami a regionális összehasonlítást illeti, a piacelemző szerint az informatikai költések hazánkban a fejlettség jeleit mutatják. Ez elsősorban a szolgáltatásokra fordított pénzek arányával jellemezhető. A 2006-os 566 milliárd forintos IT-piac tortájából 244 milliárdos szelet jutott az IT-szolgáltatásoknak, ami 43 százalékos részesedés. A magyar IT-piac egészének alig több mint két százalékos növekedése miatt azonban hazánk a sereghajtók közé szorul a régiós országok rangsorában.

De mennyire előremutatóak hazánkban az informatikai költések? Bár Komáromi Zoltán szerint közvetlenül nem gyűjtöttek adatokat arról, mennyit költöttek internetes megoldásokra az egyes felhasználói szegmensek, optimizmusra ad okot, hogy az alkalmazás-megoldásokra fordított pénzek összege gyorsabban nőtt, mint az infrastrukturális beruházásokra költötteké.

Az is biztató jel, hogy hazánkban a piac növekedését meghaladó mértékben költöttek információbiztonságra és az üzleti intelligencia fejlesztésére.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!