3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ első számú gyógyszergyárát, az amerikai Pfizert elérte az újító, szabadalmakból élő gyógyszergyárak réme: egy új, koleszterinellenes hatóanyagáról kiderült, hogy növeli a halálesetek kockázatát, és ezért a kísérleteket leállították.

Keserű pirula

A bejelentés után, hétfő délelőtt 10 százalékkal esett vissza a cég papírjainak értéke a nyugat-európai tőzsdéken.

A vállalatnál egy új hatóanyaggal kísérleteztek, amely célja szerint a "jó" koleszterin (HDL) szintjének növelése révén érne el kedvező hatást, ellentétben más gyógyszerekkel, amelyek a "rossz" koleszterin (LDL) csökkentése révén hatnak. A klinikai kísérleteket 2004-ben kezdték 15 ezer beteg bevonásával, és eredetileg 2009-ig akarták folytatni. Az új szerről kiderült, hogy növeli a vérnyomást. A kísérletek során eddig 82 olyan beteg halt meg, aki a a régi gyógyszerrel együtt kapta a fejlesztés alatt álló szert, és 51 olyan, aki csak a régi hatóanyagot kapta. Ezért a Pfizer a hét végén leállította a kísérletet.

Az új, úgynevezett torcetrapib alapú szerekből az elemzők korábban 4,15 milliárd dolláros bevételt jósoltak a Pfizernek a bevezetés utáni első évre, 2012-re. A Pfizernél ezen kívül is sok mindent fejlesztenek - a cégnek 242 klinikai kísérlete van folyamatban -, de más olyan készülő szerei nincsenek a gyógyszeróriásnak, amely 2012-ben egyenként egymilliárd dollárnál többet hozhatott volna.

Elemzők szerint a Pfizert egyelőre nem kell félteni, de stratégiamódosításra van szükség a vállalatnál: a saját kutatás-fejlesztés mellé fel kell sorakoztatnia az ígéretes termékekkel rendelkező kisebb cégek felvásárlását és mások eredményeinek, szabadalmainak megvásárlását licensz formájában, ami többletköltséggel jár. Rövid távon a Pfizernek közel 13 milliárd dollárja van befektetésekre, és hamarosan még több lesz abból, hogy a fogyasztói egészségvédelmi, recept nélküli szerek részlegét eladja a Johnson & Johnsonnak. A következő két év alatt 17 milliárd dollárt terveznek cégfelvásárlásokra költeni.

A Pfizernél megerősítették, hogy a következő három évben az adózott eredmény 10 százalékhoz közeli növekedésére számítanak összehasonlítható alapon évi átlagban, és 2009-től a bevétel is növekedni fog, miután jövőre és 2008-ban bizonyára stagnál. A remélt üzleti sikereket költségcsökkentéssel is megtámogatják: a Pfizer 2200 állást készül még az idén leépíteni, ez az Egyesült Államokban értékesítéssel foglalkozó munkatársak egyötödét érinti.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!