Hazánkban adottak a feltételek ahhoz, hogy a gyártás a jelenlegi évi 110-120 ezer tonnáról egymillióra emelkedjen, mivel a mezőgazdaság 9-10 millió tonna kukorica megtermelésére is képes évente. Az ideihez hasonló aszályos esztendőkben a termelés nem haladja meg a 3-4 millió tonnát, és ez olyan magas alapanyagárat eredményez, amely elriasztja a beruházókat - közölte Zsemberi László, az MBSZ elnöke.
Az elnök szerint hosszú távon biztos exportpiacot ígér a magyar gyártóknak, hogy az unió 2020-ra 10 százalékra kívánja emelni a bioüzemanyagok részarányát, a gyártók pedig a tervezett évi egymillió tonna bioetanol előállításával 200 milliárd forintos többletet adnának a magyar GDP-hez.
Mindehhez azonban bioetanol-előállításhoz alapanyagul szolgáló kukorica piacának stabilizálására van szükség. Zsemberi László szerint mindenekelőtt a kukoricatermesztés kell kiszámíthatóbbá tenni, s ennek érdekében az öntözési rendszerek fejlesztésére illetve a szárazságnak jobban ellenálló fajták kifejlesztésére lenne szükség - számol be a Világgazdaság.