3p

Szándéknyilatkozatot írt alá a Cseh Energetikai Művek (CEZ) és a Mol, amely egy széleskörű stratégiai szövetség alapjait fekteti le. A szövetség keretein belül a két vállalat közösen gáztüzelésű hő- és villamosáram-termelő erőműveket fog építeni és működtetni. Az együttműködés keretein belül a csehek 10 százalékos részesedést szereznek a magyar társaságban, áll a Mol délutáni közleményében.

Az OTP-nél lévő részvénycsomag új tulajdonosa a cseh CEZ lehet, erősítette meg a Hospodárské Noviny értesülését a cseh kormány magas rangú tisztségviselője. A lap szerint a cseh energiaszolgáltató a Mol két más fontos kisebbségi részvényesének a csomagjait is megkaphatja - konkrétan a BNP és a Magnolia cégek részvényeiről van szó.

A Hospodárské Noviny weblapja szerint az említett részvényvásárlás mellett, vagy esetleg ahelyett a CEZ és a Mol stratégiai együttműködésének egy másik változata is szóba jöhet, mégpedig a kölcsönös részvénycsere. A két energetikai csoport közti tárgyalások még folyamatban vannak, s a CEZ a hét folyamán kívánja nyilvánosságra hozni azok eredményét. A lap úgy tudja, hogy a cseh áramszolgáltató és a Mol más közép-, illetve kelet-európai országokban is együttműködést tervez.

A CEZ és a Mol közös stratégiai lépésekre készül Közép-Európában, jelentette már szerdán este az Euro című vezető cseh gazdasági hetilap internetes honlapja, az Euro Online. A cseh áramipari csoport és a magyar olajipari vállalat első közös lépésként két földgázalapú erőművet építene. Az erőművek teljesítménye 800 megawatt lenne, írták az oldalon jól értesült forrásokra hivatkozva. Az egyik erőmű Magyarországon, a másik Szlovákiában épülne fel.

A két cég által tervezett beruházások értéke nem olyan nagyságú, hogy ahhoz szükséges lenne a pénzügyminisztériumok, illetve a kormányok jóváhagyása, írták. A CEZ kétharmadrészben a cseh állam tulajdonában van.

A Mol délután kiadott közleménye szerint 2007. augusztus 30-án a prágai CEZ és a magyar vállalat szándéknyilatkozatot írt alá, amely egy széleskörű stratégiai szövetség alapjait fekteti le. A szövetség keretein belül a két vállalat közösen gáztüzelésű hő- és villamosáram-termelő erőműveket fog építeni és működtetni. Az együttműködés első lépéseként várhatóan megvalósuló erőművek elsősorban gáz- illetve finomítói melléktermékek elégetésével termel majd hőt és villamos energiát a MOL pozsonyi és százhalombattai finomítói telephelyein, áll a Mol délután kiadott közleményében.

A vegyes vállalat a Mol számára lehetőséget teremt energia-költségei csökkentésére, illetve tovább növeli finomítói komplexitását is. Ugyanakkor a Mol legjelentősebb piacai egybeesnek a CEZ nemzetközi expanziós célpiacaival. A magyar társasággal való együttműködés kiváló lehetőséget teremt a CEZ számára, hogy a régióban és a földgázüzletben is jelentős tapasztalattal rendelkező partnerrel együtt növelje jelenlétét Közép- és Délkelet-Európában.

A magyar cég által kiadottak szerint az együttműködés keretein belül a CEZ a közeljövőben legfeljebb 10 százalékot elérő részesedést szerez majd a Mol-ban, és ezzel összefüggésben további pénzügyi tranzakciókra is sor kerülhet. Ugyanakkor a megállapodás nem tartalmazza kereszt-tulajdonlás kialakítását. A további tárgyalásokat követően a végleges megállapodás két hónapon belül várható.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!