3p

A Glencore svájci cégcsoport és a katari állami befektetési alap konzorciuma 19,5 százalékos részesedést vásárolt a Rosznyefty orosz olajvállalatból.

Az ügyletről, amelynek értéke 10,5 milliárd euró, Igor Szecsin, az állami többségű Rosznyefty vezetője személyesen számolt be Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.

"Igor Szecsin a Kremlben jelentette Vlagyimir Putyinnak, hogy a Rosznyefty 19,5 százaléka privatizálásának ügylete lezárult. A Glencore konzorcium és Katar szuverén alapja lett a stratégiai befektető" - közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Putyin gratulált a privatizációs megállapodáshoz, amely az olajár felszálló ágában történt és reményét fejezte ki, hogy az új befektetők javítani fogják a vállalat irányítását és átláthatóságát, és ezáltal növelik a Rosznyefty piaci értékét. Az orosz vezető kijelentette, hogy a Rosznyefty részleges privatizációja az év legnagyobb ügylete a világ energetikai piacán.

Peszkov szerint az orosz elnök arra utasította a Rosznyefty vezetőjét, hogy a kormánnyal, a pénzügyminisztériummal és a központi bankkal egyeztetve, szakaszosan hajtsa végre az olajtársaság bevételéből származó bevétel konverzióját, hogy elkerüljék az átváltási rátából eredő fluktuációt.

Putyin hangsúlyozta, hogy továbbra is az orosz államé marad a Rosznyefty ellenőrző csomagja.

Szecsin közölte, hogy a Rosznyefty több mint 30 európai, amerikai, közel-keleti, valamint az ázsiai-csendes-óceáni régióból való potenciális befektetővel tárgyalt. Mint mondta, a katari szuverén alap és a Glencore egyaránt 50 százalékban részesül a befektetési konzorciumból. A konzorcium saját és kölcsönzött alapokból fizet majd a Rosznyefty részvényeiért. A Rosznyefty közös vállalatot hoz majd létre a termelés szférájában a konzorcium tagjaival.

Hangsúlyozta, hogy stratégiai ügylet köttetett, pótlólagos megállapodásokkal. Szavai szerint A Rosznyfety eladási ára a lehető legmagasabb volt.

A Glencore a világ egyik vezető bányaipari, nyersanyag-kitermelő és -kereskedő vállalata, míg a katari állami befektetési alap (QIA) a világ kilencedik legnagyobb szuverén alapja több mint 250 milliárd dolláros eszközállományával.  

A Rosznyefty a legnagyobb orosz olajvállalat, Oroszország olajkitermelésének 40 százalékát adja. A vállalat 2014 július közepén került fel az Egyesült Államok szankciós listájára több kulcsfontosságú orosz bankkal és céggel együtt.

Elemzők egyébként korábban nem zárták ki, hogy a Rosznyefty maga vásárolja fel a részvények 19,5 százalékát.  

A társaság privatizálásáról szóló direktíva egyébként pontosan egy hónappal ezelőtt jelent meg és több prognózis szerint a vállalat képes lett volna teljesíteni a privatizáció számára megállapított határidőt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!