2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A MOL Nyrt. mellett az osztrák OMV AG és a görög Hellenic Petroleum is 25 százalékot szeretne vásárolni a szerbiai NIS (Nafta Industrija Srbije) olajfinomítóból, több más vevőjelölt mellett. Ebbéli, egyébként már ismert szándékukat a tegnapi határidőre hivatalosan is megerősítették - írja a Világgazdaság.

A szerb kormány legfeljebb 37,5 százalékot enged megvenni egy cégnek. A Hellenic Petroleum a vásárlásra konzorciumot kíván létrehozni más szakmai befektetőkkel, áprilisi hírek szerint a MOL-lal és az OMV-vel tárgyalt. A tegnap zárult budapesti olajkonferencián azonban erről nem kívánt nyilatkozni a cég vezérigazgatója, Panosz Kavoulakosz a Bloombergnek. Így most kérdés, jelenleg is fennáll-e a közös ajánlattételi szándék, s ha igen, mindkét társasággal-e - idézte a hírügynökségi beszámolót a Világgazdaság.

A vevőjelölteknek azonban várniuk kell, Predrag Bubalo szerb gazdasági miniszter ugyanis a hét elején világossá tette: a választásokig már nem foglalkoznak az állami társaságok magánkézbe adásával, így a NIS-ével sem. A NIS közelgő eladása egyébként csak az egyik mozzanata az európai olajipari erőviszonyok újrarendeződésének. Ennek két okból is a Balkán a fő helyszíne: egyrészt ott még csak részben zajlott le a privatizáció, másrészt a gazdaságok fejlődése és az üzemanyag-használat növekedése jóval nagyobb ütemű az európai átlagnál.

Szerbia mellett így fontos balkáni terjeszkedési irány Románia is. Ott, bár a MOL erős töltőállomás-hálózatot épített ki, az OMV pozíciói kétségtelenül erősebbek. Az osztrák társaság ugyanis 2004-ben megvásárolta az országos kúthálózatot és a két finomítót is üzemeltető Petrom romániai olajtársaságot - áll a Világgazdaság beszámolójában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!