2p

Az ügyész a jövőben nem dönthet arról, hogy egy bűncselekmény kapcsán indít-e eljárást az elkövető által irányított jogi személy ellen, az eljárást automatikusan meg kell indítani - egyebek mellett ezt tartalmazza az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium honlapján olvasható tervezet, amely a jogi személyek büntetőjogi felelősségéről szóló törvényt módosítja.

Az OECD és uniós szervezetek vizsgálatai is azt állapították meg, hogy elenyésző esetben indul jogi személy ellen büntetőeljárás Magyarországon. A lehetőséget egy 2001-ben hozott törvény teremti meg, amelynek az a lényege, hogy ha egy cég vezetője ellen büntetőeljárás folyik, akkor azt ki lehet terjeszteni a cégre is, amennyiben annak származott anyagi előnye a bűncselekményből.

A módosítási javaslatnak talán legfontosabb eleme az, amely megtöri a mai ügyészi privilégiumot, ugyanis jelenleg csak az ügyész jóváhagyásával lehet kiterjeszteni az eljárást a jogi személyre is. A javaslat szerint, ha felmerül a gyanú, hogy az elkövető a cégnek hajtott hasznot a bűncselekménnyel, akkor ki kell terjeszteni az eljárást arra is.

A másik változás, hogy nem csak a jogi személynél jelentkező anyagi előny alapozza meg a bűncselekményt, hanem más - nem vagyoni - előny is. Végül a javaslat összhangba hozza a gazdasági társasági törvény és a jogi személy büntethetőségéről szóló törvény meghatározásait. Rögzíti, hogy ki a vezető, a képviselő és a társaság tagja.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!