Az arab ország politikája elképesztően komplex, a rezsim bukása számos szereplőt érinthet negatívan, és a iraki kivonulást is hátráltathatja. A síita vezetésű ország többsége szunnita, a kormány jó kapcsolatokat ápol többek között Iránnal, a Hezbollahhal és az Iszlám Dzsiháddal, ugyanakkor Bashar Al-Asszad vezetése alatt 1973 óta nem történt direkt összecsapás az ország és Izrael között.
A márciusban kezdődött tüntetések eddigi szokatlanul brutális vérbefojtása kapcsán a nyugati világ eleddig nem gyakorolt erőteljes nyomást a diktátorra, ám mára felmerült, hogy kereskedelmi szankciókat vezethetnek be az ország ellen. Ez természetesen negatívan érintheti a térségben komoly érdekeltségekkel rendelkező magyar olajvállalatot is.
Nincs sok olaj...
Szíria nem számít különösebben nagy olajtermelőnek, napi 400 ezer hordós termelése kevesebb, mint negyede a líbiainak, ráadásul a termelés jelentős részét elviszi a belső fogyasztás, ugyanakkor az ország destabilizálódása, és egy esetleges polgárháború felrobbanthatja a térséget, hiszen Szíria szoros kapcsolatokat ápol a szomszédos Libanonnal és megszűnhet az iraki határ őrzése is, ami rossz hír az onnan kivonulni szándékozó amerikaiaknak.
A Mol 2009-ben még csupán napi 4 ezer hordónak megfelelő szénhidrogént - elsősorban gázt -hozott felszínre az országban, ám a tervek szerint ez a következő két év során napi 18-20 ezer hordónyira nőtt volna, ami a társaság mai 143,5 ezer hordós teljes termelését több mint 10 százalékkal növelte volna.
Kérdéses, hogy a rezsim rendkívül kemény fellépése sikerrel jár-e a felkelés elfojtására vagy elhúzódhat a válság, mindenesetre egyelőre nem látszik olyan forgatókönyv, mely a közeljövőben stabilizálhatja a Mol érdekeltségeit a térségben. A lázadók esetleges győzelme után nem lehet tudni, mi fog történni, mindenki sötétben tapogatózik, míg a felkelés leverése esetén az EU által szorgalmazott szankciók veszélyeztethetik a magyar cég lehetőségeit.
... de fontos a hely
Az elhúzódó bizonytalanság a környékre is hatással lehet, így az alacsony szír export ellenére is komoly hatásokat gyakorolhat a helyzet az olaj árára is, mely tovább emelkedhet a térséget övező aggodalmak hatására. A magas nyersanyagárak már most is gyakran szerepelnek az elemzésekben, mint a fellendülést gátló, és az inflációt gerjesztő folyamatok, tehát a szír forradalom az egész világgazdaságra is jelentős hatást képes gyakorolni.
A problémát nehezíti, hogy az ország vezetése korábban sem számított a nyugat barátjának, így a nyomásgyakorlás eszközei is limitáltabbak. A líbiai beavatkozást követően az sem biztos, hogy az EU vagy az Egyesült Államok rendelkezik elegendő kapacitással egy esetleges fegyveres fellépéshez, ami egyelőre nem is nagyon merült fel. Ezzel szemben Szíria remek katonai kapcsolatokat ápol Iránnal, és egyes hírek szerint segítséget is kap a felkelés vérbefojtására a perzsa államtól.
A Mol számára nem jó hír a több mint 500 halálos áldozatot követelő felkelés, aminek kimenetele kétséges, egyes hírek szerint ennek köszönhető, hogy a társaság részvényeinek emelkedése leállt. Amíg nem derül ki, hogy mi a vállalat érdekeltségeinek sorsa, addig marad a bizonytalanság a tőzsdén is.
Kosztolányi Bálint