Az intézkedés része annak a törekvésnek, hogy az állami vállalatok jövedelmét az állami céloknak megfelelően használják fel - írja az Új-Kína hírügynökség. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök sürgette az állami vállalatokra vonatkozó új könyvviteli módszer bevezetésének felgyorsítását.
A tervek szerint a legnagyobb 161 állami vállalat a pénzügyminisztérium költségvetési ellenőrzése alá kerülne. Ezek a döntően stratégiailag fontos távközlési, nehézipari és energetikai cégek összesen mintegy 75 milliárd dollár adózás utáni nyereségre tettek szert tavaly, és - mint a hírügynökség írja - az összegek a létrehozandó közös pénzalapból értelmesebben, az egészségügyi, társadalombiztosítási céloknak megfelelően lennének hasznosíthatók.
Az év vége előtt döntenének erről a kormányzati ellenőrzést kiterjesztő tervről- számol be a China Economic Weekly, megjegyezve, hogy miközben "egyes állami vállalatok húshoz juthatnak, a népnek csak rizsre telik". Számos nemzetközi szakértő, köztük a Világbank közgazdászai is támogatják a tervet, szerintük is el kell vonni, vagy megadóztatni a kormány ellenőrzése alatt lévő vállalatok túlzott profitját, és azt a szociális programok finanszírozására kellene fordítani.
Egyes közgazdászok azzal érvelnek, hogy a javaslat révén enyhíthető a kínai családok erőteljes ösztönzése a megtakarításokra, ami a hazai kereslet , a hazai iparágak fejlesztésének az alapja. Egyben mérsékelhető lenne a gazdaságnak az exporttól való erőteljes függősége.