2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Swietelsky Építő Zrt.-t valamint a Teerag-Asdag AG-t - egyetemlegesen - szokatlanul magas, tízmillió forintra bírságolta a Közbeszerzési Döntőbizottság, mivel az ajánlatukban meg nem jelölt alvállalkozóval végeztették el egy szombathelyi csatornázási munka közel felét.

A szombathelyi önkormányzat 2005 őszén tett közzé közbeszerzési felhívást a város csatornázásával kapcsolatos munkákra. A 2005. november 21-i ajánlattételi határidőre hat ajánlat érkezet, közülük - mint a minden szempontból legelőnyösebbet - a Borostyánkő 2005 Konzorciumot hirdette ki nyertesnek az önkormányzat. (A konzorcium tagjai a Swietelsky Építő Zrt.-t valamint a Teerag-Asdag AG.)

A döntőbizottság 2006. február 1-jén a szerződés megkötését felfüggesztette, az ajánlatkérő eljárást lezáró döntését pedig megsemmisítette. Az újraértékelés során azonban újra csak ez a konzorcium lett a nyertes, 2,994 millió eurós (mintegy 750 millió forintos) vállalási árral.

Az ajánlatban nem szerepelt olyan alvállalkozó, amely 10 százaléknál magasabb arányban vállalt volna át munkákat a fővállalkozóktól, és mindössze 3 százalékos aránnyal szerepeltek olyan munkák, amelyeket alvállalkozókkal kívántak elvégeztetni.

Ezzel szemben - egy keret megállapodás keretében - a Varpex Zrt. 377 millió forintnyi munkát végzett a konzorciumnak. Az ügy ez év elején pattant ki, amikor a Varpex egyik alvállalkozója közérdekű bejelentést tett az ajánlatkérőnél, mivel nem kapta meg a díját.

A Döntőbizottságnál maga a Közbeszerzések Tanácsa elnöke, Berényi Lajos kezdeményezett eljárást. A vizsgálat megállapítása az lett, hogy a nyertes konzorcium jogellenesen alkalmazott 10 százaléknál magasabb arányban alvállalkozót, illetve az előbbi határ alatti munkáknál sem csak az ajánlatban megjelölt körben fogadott fel alvállalkozókat.

Mindezt annyira súlyos jogsértésnek minősítette a Döntőbizottság, hogy 10 millió forintra bírságolta a konzorcium két tagját. A fizetési kötelezettség egyetemleges, vagyis bármelyiküktől behajtható a teljes összeg. Megjegyezte a testület, hogy miután a szerződés időközben teljesült, a jogsértést reparálni már nem lehet.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!