5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Helyi sajtóértesülések szerint egyelőre nem lép be a szerb piacra az Ikea, mivel nem sikerült megegyezésre jutnia a szerb kormánnyal. A svéd lakberendezési áruházlánc a volt szocialista országok közül jelenleg hatban van jelen: elsőként, 1990-ben hazánkban jelent meg, legutóbb, 2007-ben pedig a román piacra tört be. A cég az egykori keleti blokkon belül Oroszországban nyomul a legnagyobb erőkkel, ahol több éves huzavona után hamarosan megnyitja tizenkettedik áruházát - igaz, a további beruházási terveket egyelőre jegeli.

Svéd stílus vs. orosz valóság (Fotó: dpa)

Az Ikea valószínűleg nem fog egyhamar Szerbiában kirendeltséget nyitni, mivel zsákutcába jutottak a tárgyalások képviselői és a szerb kormány között, írja a Magyar Szó.

Meggondolták magukat a svédek

A vajdasági lap szerint a svéd lakberendezési lánc már korábban megkötött előszerződésben kötelezte magát, hogy mintegy 300 millió eurós beruházással, 2012-ig egy kétszáz dolgozót foglalkoztató feldolgozó gyárat épít Szerbiában. Emellett előzetesen abban is megegyezett a szerb kormánnyal, hogy Belgrádon kívül négy városban nyit majd egy-egy áruházat 2012-et követően minden évben. Az előszerződésben az is szerepelt, hogy a cég az ottani beszállítóktól évente mintegy 100 millió euró értékű árut vásárol fel, ami feléleszthette volna a tönk szélén álló szerb fafeldolgozó ipart.

A közelmúltban azonban az Ikea képviselői lényegesen módosított szerződésjavaslattal álltak elő. Elsősorban azt kérték, hogy a 2012-re megszabott határidőt ne vegyék túl szigorúan, hanem idővel eldöntik, egyáltalán építenek-e Szerbiában gyárat és áruházat. A cég arra hivatkozott, hogy a világválság miatt kényszerült módosítani eredeti elképzelésein. Ez a változat nem tetszett a szerbeknek, így az Ikea jövetele teljesen bizonytalan marad, adja hírül a keddi Magyar Szó.

A kákán is csomót kerestek az oroszok

Míg Szerbiában tehát egyelőre nem lesz Ikea-áruház, addig Oroszországban hamarosan tizenkettedik egységét nyitja meg a cég, miután -  a Moscow Times szerint - sikerült egyezségre jutnia a Szamara régió vezetésével. A szóban forgó üzlet egyébként már két éve áll, ám eddig az oroszok különböző okokra hivatkozva nem adták meg a szükséges engedélyeket.

A helyi hatóságok egyebek között arra hivatkoztak, hogy véleményük szerint az áruház nem képes ellenállni egy Hurrikán erősségű szélnek. Az érv szépséghibája, hogy ebben a régióban soha nem fordul elő ilyen szélsőséges időjárás. A késlekedés miatt egyébként a projekt költségei az eredetileg tervezett összeg duplájára, mintegy 253 millió dollárra nőttek.

A nyitás pontos idejét egyelőre nem közölték, ám a felek augusztus 14-ig közösen kidolgoznak egy tervet, amely segítségével orvosolni fogják az épület állítólagos szerkezeti problémáit, írja a moszkvai lap.

Jegelt beruházások

A burjánzó bürokrácia és a korrupcióra enyhén szólva is hajlamos helyi hivatalnokok miatt Per Kaufmann, a svéd áruházlánc helyi főnöke júniusban bejelentette, hogy határozatlan időre elhalasztja nagy volumenű fejlesztési terveit.    

Az Ikea 2000-ben jelent meg Oroszországban, ahol jelenleg tizenegy áruházat üzemeltet - ebből hármat a fővárosban. A lánc az elmúlt kilenc évben mintegy négymilliárd eurót ruházott be az országban. 

A volt szocialista blokkon belül az Ikea második számú bázisa egyértelműen Lengyelország, ahol jelenleg hét áruházat tartanak fenn. Utóbbi ország azért is kiemelten fontos a svédek számára, mivel 17 százalékkal a második legfontosabb beszerzési forrásnak számít a cég kimutatása szerint. A lengyeleket csupán Kína előzi meg 21 százalékkal, míg Olaszország nyolc, Németország és Svédország pedig meglepetésre csak hat-hat százalékát adja a teljes beszerzésnek.

Hazánkat vették be először             

Az áruházak számát tekintve a lengyeleket régiónkban a csehek követik négy áruházzal - ebből kettő Prágában található -, s csak ezután jön a sorban hazánk két áruházzal. Igaz, a svéd lánc a keleti blokkban elsőként, 1990-ben Magyarországon jelent meg. A 26 100 négyzetméteres budapesti egységet 1999-ben követte egy némileg kisebb, 19 800 négyzetméteres áruház Budaörsön, a terjeszkedés azóta azonban lefulladt.

Bár az újabb áruház nyitásáról évről évre reppennek fel hírek, a vezetés a jelenlegi válság közepette inkább a már működő egységek rendbe tételére koncentrál. A költségcsökkentő lépések keretében például csökkentette egyes dolgozói munkaidejét és racionalizálta az áruházak energiafelhasználását, mondta el korábban az mfor.hu-nak Gerőcs Vendel, a svéd lánc régiós marketingmenedzsere.

A térségi rangsorban mögöttünk csak Szlovákia és Románia áll: Pozsonyban 1995-ben nyílt meg egy, az Örs vezér térivel csaknem megegyező méretű áruház, Bukarestben pedig 2007 óta van jelen a cég. Igaz, utóbbi áruházat - a többi térségében lévő egységgel ellentétben - egy, az Ikea Csoporton kívül álló franchise partner birtokolja és működteti.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!