A Nanhai Honda fosani (Foshan) gyárában csütörtökön dolgozók százai vonultak fel fehér munkaruhában, piros-fehér sapkában - sokan maszkban - béremelést követelve. A Kuangtung (Guangdong) tartományi üzemben egy dolgozó átlagosan 800-1.000 jüant (26-32 ezer forint) keres havonta.
A munkavállalók és a vállalat menedzsmentje közötti tárgyalások sikertelensége után a Honda Motor valamennyi kínai üzemében leállt a munka. Így Kuangtungban összesen négy gyárban, köztük ott, ahol az Accord szedánt és az Odyssey egyterűt gyártják, valamint Hupej (Hubei) tartományban is. Köztük van olyan, amelynek jelentős európai szállítási kötelezettségei vannak. A sebességváltók utánpótlásának leállása miatt, a közép-kínai Vuhanban (Wuhan) lévő Dongfeng Honda gyárban is szünetel az összeszerelés. A cég egyelőre nem tudja mikor indulhatnak meg újra a gyártósorok.
A dolgozók elmondták, hogy valójában május 17-én kezdték a sztrájkot, amelyben közel kétezer ember vesz részt, de később ideiglenesen folytatták a munkát. Az egyik munkás arról is beszámolt, hogy sokan azért viselnek maszkot, mert a vezetők utasítására az utóbbi időben elkezdték fényképezni és videóra venni őket.
Egy másik alkalmazott, akinek 900 jüan a fizetése, azt nehezményezte, hogy a szállójukon két munkás kénytelen egy ágyon osztozni, továbbá a víz és az elektromos áram használatáért havonta 80 jüant levonnak a bérükből. "A vállalat beleegyezett abba, hogy 300 jüannal (közel ezer forint) felemelje a fizetésünket, de mi addig nem vesszük fel a munkát, amíg nem fogadják el a 800, vagy 1000 jüanos követelésünket" - jelentette ki.
A csütörtöki megmozdulásra két nappal azt követően került sor, hogy a Honda Motor elnöke Ito Takanobu Kuangtungban bejelentette, hogy 2012-ig 36 százalékkal bővíteni kívánják gyártókapacitásukat, ami azt jelenti, hogy két év múlva Japán második legnagyobb autógyára Kínában 830 ezer darab előállítására lesz képes.
MTI/Menedzsment Fórum