A bírálatok élességét növelte, hogy a vállalatok nagyobb része a több ezer alkalmazottat érintő intézkedést rekord méretű, milliárdos nyereség ellenére tervezi.
A Henkel még szerdán jelentette be, hogy az elkövetkező években - Németországban és külföldön - mintegy 3000 munkahely megszüntetését tervezi. A BMW szinte egy időben állt elő azzal a döntésével, amely szerint 8100 fős leépítést tervez, ebből 7500-at Németországban. A Siemens már korábban bejelentette, hogy a távközlési berendezéseket gyártó üzletágban 6800 munkahely megszüntetését határozta el, és hasonló intézkedést helyezett kilátásba a Deutsche Telekom is.
A Henkel és a BMW a tavalyi rekordnyereség ellenére döntött a leépítésről, míg a Siemens a fő célt a nyereség növelésében, illetve a gyártási portfólió átalakításában jelölte meg.
Német szakszervezeti vezetők és politikusok csütörtökön felháborodottan reagáltak az ismertté vált leépítési tervekre. Az IG Metall tekintélyes szakszervezeti szövetség nyilatkozatában élesen támadta az elbocsátásokat, és annak a nézetnek adott hangot, hogy egyedül a személyi állomány csökkentése nem jelenthet "meggyőző koncepciót" a jövőre nézve.
A konzervatívokkal közösen kormányzó Német Szociáldemokrata Párt (SPD) több gazdaságpolitikusa ugyancsak óvott a "szűklátókörű és rövid távú" tervezéstől, azt hangoztatva, hogy közép- és hosszú távra szóló vállalati tervezésre lenne szükség.
A munkaadókhoz közel álló Német Gazdasági Intézet szakértője ugyanakkor védelmébe vette az érintett konszerneket. Úgy vélte, hogy a szükségtelen munkahelyek a magas nyereség ellenére sem tarthatók fenn. A nagy konszerneknél tervezett leépítéseket "az egészséges piacgazdaság normális jelenségének" nevezte.