A SZEF felháborítónak és törvénysértőnek tartja, hogy az igazságügyi tárca az érdekegyeztetés teljes megkerülésével a jogi segítségnyújtásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező jogszabály záró rendelkezései között elrejtve adta ki ezt a munkavállaló-ellenes módosítást.
A dolgozó minden peres eljárásban egyébként is hátrányos helyzetben van a többnyire jogi apparátussal rendelkező munkaadóhoz képest, ez a változtatás azonban fokozza kiszolgáltatottságát - mutatnak rá. A SZEF minden törvényes eszközt felhasznál azért, hogy az igazságügyi tárca mielőbb vonja vissza ezt a rendeletmódosítást.
Az igazságügyi tárcánál egy másik szakszervezeti szövetség hasonló tiltakozására reagálva az MTI érdeklődésére hétfőn elmondták: az új támogatási forma változatlanul biztosítja minden munkavállaló számára a perindítás lehetőségét, ugyanakkor ösztönzi a megalapozott igényérvényesítést.
Az anyagi, jövedelmi viszonyaikra tekintettel a rászorultak ezt követően is igényelhetik a személyes költségmentességet. Ennek engedélyezésével pervesztességük esetén sem kötelesek az állam által előlegezett költségeket megtéríteni.
A polgári eljárások költségkedvezményi rendszerének átalakításáról egyébként csaknem öt éve döntött az Országgyűlés, a jogi segítségnyújtásról szóló 2003. évi LXXX. törvény megalkotásával. A tárca hangsúlyozta, hogy a törvény előkészítését széleskörű szakmai és társadalmi egyeztetés előzte meg, a tervezetet az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) is megtárgyalta 2003 tavaszán.