4p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az állam 1-1,5 milliárdot spórolna, ha jövőre nem fizetné tovább a szállodák és az éttermek helyett a tévé-üzembentartási díjat. A tervezett intézkedés szerint a fenti cégeknek havi 2901 forintot kellene törleszteniük minden egyes televízió-készülék után. Ez az összeg például a Hotel Gellért esetében havonta közel 700 ezer forintos pluszkiadást jelentene, tudta meg az mfor.hu. Az érdekképviseletek már tiltakoznak.

Már a monitor is számít (Mfor-montázs)

A kormányzat kiigazító intézkedéseinek újabb lépése látott napvilágot a közelmúltban. Januártól az állam nem kívánja átvállalni a televíziók üzembentartási díjának fizetését a szállodáktól és az éttermektől, így azoknak jövőre készülékenként havi 2901 forintot kell fizetniük. Az elképzelések szerint a díjat az APEH-en keresztül hajtják majd be, adók módjára.

Triplán fizetnének

A kérdés nem most kerül először napirendre. Két évvel ezelőtt már felröppent a hír, hogy - a magánszemélyek és a közintézmények kivételével - újra fizetni kell a terhet. A szállodaszövetség hevesen tiltakozott a tervezett lépés ellen: méltánytalannak tartja, hogy háromszor kelljen fizetniük egy szolgáltatás után. A szállodák ugyanis már az Artisjus szerzői jogvédő hivatalnak és a műholdas csatornákat szolgáltató cégeknek is törlesztenek.

"Közel 700 ezer forintos havi plusz kiadást jelentene számunkra, ha újra fizetni kellene az üzembentartási díjat" - mondta el az mfor.hu-nak Gyurasza János, a 234 szobás Hotel Gellért igazgatója. - "Ez éves szinten majdnem eléri a 9 millió forintot, amit nem lehet áthárítani a vendégekre. A szobák 20 ezer forintos átlagárát ugyanis 15 százalékkal kellene megemelni, ami biztosan forgalomcsökkenéshez vezetne."

Nem egyeztettek előre

A tévédíj ellen a Magyar Vendéglátók Ipartestülete is felemelte a hangját. Háber Tamás elnök elfogadhatatlannak tartja, hogy időről-időre olyan intézkedésekkel sújtja a kormányzat az ágazatot, amelyet előre nem egyeztet az érdekképviseletekkel. Mint kérdésünkre elmondta: az idegenforgalom jelenleg is túladóztatott, a megszorítások pedig már most is érzékenyen érintetik a vállalkozásokat. Többeket ugyanis az áfakulcs szeptemberi megemelése is már rendkívül nehéz helyzetbe hozott.

"Az ágazatban nincs annyi tartalék, hogy bármilyen terhet könnyedén elbírjon" - mondta Háber Tamás. - "Elkeserítő, hogy sem most, sem korábban nem készített a kormányzat hatástanulmányt, amely világossá tenné a lépések következményeit. A megszorítások miatt a létszámleépítés idén elérte a 18-20 százalékot, az év végére pedig megközelítheti a 30 százalékot is."

Az elnök szerint az idegenforgalmi ágazatot azért is érintik hátrányosabban a megszorítások, mivel a szállodák egy évre előre kiajánlják áraikat, amelyeken nem lehet az év közben változtatni. A mostani intézkedésekkel viszont senki nem tudott előre kalkulálni.

1-1,5 milliárdot spórolnának

Mindezzel kapcsolatban a Pénzügyminisztérium lapunkkal közölte: a tévédíj ügyében nem volt szükség külön egyeztetésre, mivel az érintettek fizetési kötelezettségét jelenleg is tartalmazza a médiatörvény. Ezen az sem változtatott, hogy a költségvetés ezt átvállalta az adófizetők pénzéből, ennek további fenntartása azonban nem indokolt.

A minisztérium kérdésünkre azt is elárulta, milyen számítás szerint állapították meg a havi 2901 forintos díjat. A médiatörvény 80. § (3) bekezdése az ott megjelölt körben háromszoros díjfizetési kötelezettséget ír elő készülékenként, ami a költségvetési törvény szerint háromszor 967 forintot jelent. Eszerint mintegy 1-1,5 milliárd forintot spórolhat meg az állam. A díjból származó bevételek - az eddigihez hasonlóan - a Műsorszolgáltatási Alapba kerülnek.

A tévédíj ügye a közelmúltban szóba került egy visegrádi vitafórumon is, ahol az Országgyűlés Sport és Turisztikai Bizottságának tagjai közel 300 résztvevő előtt válaszoltak a szakma kérdéseire. Az eseményen kiderült, hogy a bizottság ellenzi az üzembentartási díj visszaállítását a kereskedelmi szálláshelyeken, ezért módosító indítványokat nyújtanak be a tervezet ellen.

Kiss Gergely

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!