Tíz felsőoktatási intézmény ötszáz diákja vett részt a Bosch csoport csütörtöki toborzónapján, a Hungaroringen - immár másodszor. A Tiéd a pálya! elnevezésű, rendezvényre a hallgatókon kívül az intézmények oktatói, tanárai is meghívást kaptak. A legtöbben a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatói közül érkeztek. A toborzónap egyik legfontosabb célja az volt, hogy a Bosch közelről, élményszerűen mutassa be a vállalatnál kínálkozó karrierlehetőségeket a végzősöknek, és azoknak, akik még nem döntöttek arról, milyen szakirányon szeretnének továbbtanulni.
A hazánkban mintegy nyolcezer főt foglalkoztató cég – amely Magyarország második legnagyobb külföldi ipari munkaadója - a következő néhány évben további mintegy ezer főt venne fel magyarországi egységeibe, elsősorban értékesítőket, mérnököket, technikusokat és betanított munkásokat keresnek. A vállalat még ez év decemberig 450 főt szeretne foglalkoztatni a Bosch Budapesti Fejlesztési Központban, valamint 550 főre kívánja növelni a legnagyobb, hatvani autóelektronikai gyárában foglalkoztatott mérnökeinek számát.
A vállalatnak fontos, hogy magasan képzett műszaki szakemberek kerüljenek ki a főiskolákról és egyetemekről, ezért régóta támogatják a felsőoktatást, és felvállalták az autóipari szakirányok népszerűsítését is. A vállalat vezetői szerint hazánkban erős az elméleti képzés, azonban a hallgatók gyakorlati ismereteiben vannak még lemaradások. Ezen kívül az egyik legnagyobb probléma a megfelelő, tárgyalóképes nyelvtudás hiánya, ami a vállalatnál már belépéskor alapkövetelmény.
Gyakorlatorientált szakemberek kellenek
„Ha nincsenek megfelelően képzett, gyakorlatorientált szakemberek, csak üresen kongó csarnokokat, gazdátlan tervezőasztalokat kapunk” – közölte a rendezvényt megnyitó Garamhegyi Ábel, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára.
Arra az újságírói kérdésre, hogy miként számíthatunk a jövőben több magas színvonalú elméleti tudással rendelkező, jól felkészített szakembereket, amikor az általános iskolákban mostantól kevesebb óraszámban tanulnak a diákok fizikát, kitérő választ adott, mondván, ha a fiatalok látják, hogy piacképes kereslet van a műszaki szakemberekre, akkor annak fognak menni. Ugyanakkor hozzátette: a kormány számára is fontos, hogy a szakképzést a piaci igényekhez igazítsák, és népszerűvé tegyék a műszaki illetve a természettudományi pályákat.
Thomas E. Beyer, a Bosch csoport magyarországi képviselője sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt évben közel háromezer pályakezdő és fiatal diplomás szakember felvételére került sor a cég magyarországi vállalatainál. A felsőoktatási intézményekkel való együttműködéseink kapcsán nagy számban tudnak pályakezdő egyetemisták számára gyakorlati, illetve munkalehetőséget biztosítani. Emellett már több száz fiatal készítette el szakdolgozatát az elektronikai cégnél.
Egyetemek támogatásába fektetnek
A társaság egyébként jelentős pénzügyi támogatást is nyújtott, illetve tervez nyújtani bizonyos felsőoktatási intézményeknek, a Budapesti Műszaki Egyetem például 75 millió forinthoz jutott ily módon. Ez a vállalat számára egy hosszú távú, de megtérülő befektetés, hiszen remélik, hogy számos frissdiplomás az ő cégüket választja, és náluk kamatoztatja tudásukat. A fiatalok a céghez bekerülve sem érezhetik magukat elveszve, hiszen további karrier programokban vehetnek részt, és a tehetségesebbek akár vezetői állásra is szert tehetnek a későbbiekben.
A Bosch a Hungaroringen rendezett egésznapos eseményen különböző szórakoztató programok segítségével ismertette meg a diákokat a vállalat legújabb fejlesztéseivel, és a cég által kínált karrierlehetőségekkel.
A látogatók a Hungaroring Allianz Vezetéstechnikai Centrumában ügyességüket és lélekjelenlétüket tesztelhették a veszélyes közlekedési helyzeteket is szimuláló tanpályákon. A diákok és oktatók egy valódi BMW versenyautón próbálhatták ki, vajon megállnák-e a helyüket a boxutcában: a kerékcsere versenyen élethű körülmények között, valódi forma 1-es technikai eszközök segítségével tehették próbára gyorsaságukat.
A Pryma, Istvánko, Spindler rallycsapat az országos és nemzetközi bajnokságokon szerzett élményeit osztotta meg a hallgatósággal. A Szalai Dakar Team pedig egy sivatagi terepre felkészített kamiont és versenyautót is hozott magával, amit közelről is megtekinthettek az érdeklődő fiatalok. Emellett a nagypályán a vállalkozó kedvűek profi versenyzők mellett ülve száguldhattak végig a Hungaroringen.
Kovács Zita