4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Példátlan méreteket öltött a hét végére az adócsalási botrány Németországban. A német postánál kirobban ügyben a legfrissebb hírek szerint nem az eredetileg feltételezett egymillió euróról van szó, hanem tovább 5 millióra is fény derült.

Közvetlenül azután, hogy lemondani kényszerült az 1 millió eurós adócsalással gyanúsított Klaus Zumwinkel, a német posta (Deutsche Post) addigi elnöke, vasárnapra ismertté vált: a szövetségi hírszerzés (BND) még az elmúlt évben 5 millió eurót fizetett egy titkos liechtensteini informátornak, aki németekre vonatkozó, lopott bankszámlaadatokat adott át a hatóságoknak.

A BND által megszerzett számlaadatok alapján indult nyomozás Zumwinkel ellen, s az adóhatóságok rövidesen - már hétfőtől - hasonló vizsgálatot indítanak további, mintegy ezer - adócsalással gyanúsított - "milliomos" ügyében is. Egybehangzó értékelések szerint Németország történetének legnagyobb adócsalási botrányáról van szó. A BND szerepéről először a Der Spiegel hamburgi hírmagazin írt hétvégi számában, s azt a szövetségi hírszerzés megerősítette. Sőt kitudódott, hogy a BND bekapcsolódásáról tudott Peer Steinbrück pénzügyminiszter és a kancellári hivatal is.

Az informátor mindenképp névtelen kíván maradni. Sajtóértesülések szerint életét félti, biztonsági védelmet követel, s közölte, hogy egyetlen bírósági perben sem kíván tanúskodni. A Der Spiegel arról számolt be: a szövetségi hírszerzést a szóban forgó informátor kereste meg, felajánlva a titkos számlaadatokat a német hatóságoknak. Miután a hírszerzés és az informátor között már 2006-ban több találkozóra került sor, a BND tavaly mintegy 5 millió eurót fizetett ki neki a felajánlott adatokért, amelyek elsősorban a liechtensteini LGT bankban németek által elhelyezett összegekre vonatkoztak. A "megvett" papírok között állítólag számlakivonatok, értesítések és egyéb hivatalos bankdokumentumok voltak, továbbá az informátor egy DVD-t is átadott, amelyen nevek szerepeltek.

A BND az adatokat átadta az észak-rajna-vesztfáliai ügyészségnek, amely ennek alapján indított nyomozást Zumwinkel ügyében. Egybehangzó értesülések szerint a jövő hét elejétől mintegy ezer prominens személy ellen indul hasonló vizsgálat. A szóban forgó "milliomosokkal" szemben szintén az adócsalás gyanúja merült fel, mindent összevetve több mint 3 milliárd euró értékben. A hatóságok neveket nem közöltek, de annyi kitudódott: a nyomozás elsősorban Kölnt és Düsseldorfot érinti.

Közben szinte óráról-órára újabb információk látnak napvilágot az üggyel kapcsolatban. Eszerint például Zumwinkel 4 millió eurós óvadékot helyezett letétbe, hogy ily módon kerülje el a letartóztatást. Rostockban ugyanakkor őrizetbe vettek három személyt, akik állítólag egy másik liechtensteini bankot zsaroltak azzal, hogy mintegy 2000 lopott számlakivonattal rendelkeznek. További részleteket egyelőre nem közöltek.

Megfigyelők az ügy kapcsán emlékeztettek: a Volkswagen és a Siemens korábbi korrupciós ügyei után az újabb botrány rendkívüli károkat okozhat a gazdasági vezetők tekintélyének. Vezető német politikusok a hét végén sorra nyilatkoztak arról, hogy a Zumwinkel-ügy súlyos, mindenekelőtt erkölcsi csapást jelent a szociális piacgazdaságra, aláásva a német menedzserekbe vetett bizalmat, és megingatva a politika és a gazdaság kapcsolatát. Mind a német nagykoalíciót alkotó konzervatívok és szociáldemokraták, mind pedig az ellenzéki pártok vezetői az adócsalás esetében kiszabható, maximálisan 10 év börtön megszigorítását követelték.

Dieter Hundt, a német munkaadók szövetségének elnöke egy vasárnapi nyilatkozatban ugyanakkor óvott az általánosítástól. Hundt elismerte ugyan, hogy a közelmúltban gazdasági vezetők "túl sok visszaélést" követtek el, hozzátette azonban: nézete szerint nem lehet általánosságban a gazdaság hitelképességének problémájáról beszélni. A szövetség elnöke figyelmeztetett: el kell kerülni, hogy a vállalati vezetőket, illetve menedzsereket túl rossz fényben tüntessék fel.

Korábban Angela Merkel kancellár is rendkívül kemény szavakkal ítélte el a történteket, s személy szerint a posta lemondott elnökét. A pénteken kirobban adócsalási botrány következményei szakértők szerint egyelőre beláthatatlanok.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!