Hosszú sorok alakultak ki péntek reggelre a ferihegyi repülőtéren, sokan a terminálokon éjszakáztak. Szollár Domokos, a Budapest Airport (BA) szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy 22 induló és 21 érkező járat lesz délig, utóbbiak várhatóan időben szállnak le, az indulásoknál azonban jelentős csúszások lesznek.
Ma hat járatot töröl a Malév
A Lufthansa már törölte egyik járatát, a Malév hat járatát (Varsó, Bukarest, Ljubljana, Prága, Zágráb, Párizs) nem indítja el pénteken, emellett további törlésekre is számítani kell. A Wizz Air viszont - csütörtökhöz hasonlóan - pénteken is útnak indítja minden járatát; a sztrájk ideje alatt 30 járatukból 29 üzemelt, közölte az mfor.hu-val a cég. Igaz, a fapados légitársaság gépei is a 2B-ről indulnak, mivel jelenleg csupán ez a terminál üzemel.
Lichtenberger Tamás, a Lufthansa állomásvezetője az MTI-nek elmondta, hogy szerda óta nem lett jobb a helyzet, sőt több nehézséggel szembesülnek jelenleg, hiszen péntek lévén még többen szeretnének hazajutni, és üzleti utasuk is több van ma.
A Lufthansa folytatja a szerdán kialakított gyakorlatot: azokat az utasokat, akik Ferihegyről nem tudnak felszállni, buszokkal Bécsbe szállítják, és ott keresnek számukra továbbutazási lehetőséget. Egy másik légitársaság információs pultjánál dolgozók arra panaszkodtak, hogy az utasbiztonsági ellenőrzés kiszámíthatatlan – ezen terület munkavállalói tették le a munkát -, így nekik, tájékoztatóknak sem könnyű a helyzetük.
A szakszervezetek azzal vádolták meg a BA-t, hogy szakképzetlen sztrájktörőket alkalmaz, ezzel veszélyezteti a repülés biztonságát, ezt azonban a BA és az ellenőrzést végző Nemzeti Közlekedési Hatóság is cáfolta.
Tegnap kevesebb járatot töröltek
A munkabeszüntetés első két napján 95 százalék körüli volt a sztrájk támogatottsága, mondta el Kovács Zoltán, az RDSZSZ képviselője. Igaz, csütörtökön már kisebb volt a fennakadás a repülőtéren szerdához képest: míg a sztrájk első napján 250 menetrend szerinti járatból 51-et töröltek, addig csütörtök estig 139 érkező járatból 17, 125 induló járatból 15, tehát összesen 32 járat jutott erre a sorsra. Csütörtökön a BA mintegy 10 ezer utast szolgált ki a 2B terminálon.
A szakszervezetek szerint a sztrájk támogatottsága pénteken is magas lesz. A BA viszont azt közölte, hogy a munkabeszüntetésnek nincs általános támogatottsága a cégen belül. Állításuk szerint több dolgozó önkéntes aláírásgyűjtésbe kezdett, és abban az akció ellen emelik fel a hangjukat.
A határozatlan idejű, általános sztrájkot a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ), valamint a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) hirdette meg szerda reggel, miután kedden sem hoztak eredményt a munkáltatóval folytatott tárgyalások.
Az érdekképviseletek többek között a BA átalakításának felfüggesztését, a kiszervezések azonnali leállítását, a létszám megtartását, pénzbeli juttatást a dolgozóknak és új kollektív szerződés kötését követelik.
Totális patthelyzet
Szollár Domokos, a BA Zrt. szóvivője irreálisnak nevezte a követeléseket, és hangsúlyozta, hogy éppen a modernizációt szolgáló átalakításoknak köszönhetően nem kell most tömeges elbocsátásról dönteni a cégnél. A BA nem hajlandó leállítani az átalakítást, tette hozzá.
A felek szerda óta nem egyeztettek, a BA ugyanis jelezte: csak akkor ül le tárgyalni, ha a szakszervezetek felfüggesztik a sztrájkot. Az RDSZSZ képviselője csütörtök este is úgy nyilatkozott, hogy bár készek lennének tárgyalni a BA-val, de nem állítják le az akciót – jelenleg tehát teljes a patthelyzet Ferihegyen.
Menedzsment Fórum