A tavalyihoz hasonlóan idén is magyar cégből van a legtöbb a Deloitte Fast 50 régiós listáján, mely az árbevétel alapján legdinamikusabban növekvő társaságokat tartalmazza. A három kategóriában összesen 13 magyar vállalatnak osztottak ki díjakat kedden Budapesten.
A leggyorsabban növekvő magyar technológiai cég a kilencedik helyezett AITIA International Informatics, mely 1399 százalékos árbevétel-növekedést produkált az elmúlt öt éves időszakban.
Hemzsegnek a magyarok a listán
Az AITIA mellett felkerült a listára például az Externet, mely a 21. helyen végzett árbevétel-növekedés alapján. A cég tavaly indult először a versenyben, akkor 450 százalékos növekedéssel a 33. helyet sikerült megcsípni. Ehhez képest most a 659 százalékos bővülés és a 21. hely is előrelépésnek számít.
14. helyével a második legdinamikusabban fejlődő magyar cég volt a Semilab, mely emellett egy másik kategória díját is besöpörte: a legnagyobb cégek versenyében negyedik lett. "Nem számítottunk arra, hogy két díjat is elhozunk majd. Úgy gondoltam, hogy a huszadik hely körül lehetünk a listán” – mondta a díjátadó után az mfor.hu kérdésére Pavelka Tibor, a cég elnök-vezérigazgatója.
Összesen egyébként tíz országból kerültek fel cégek a Deloitte idei régiós listájára - az első tízből négy lengyel cég. A legnagyobb bővülést a Netmedia - egy internetes portálokat üzemeltető cég – érte el a maga 7210 százalékos növekedésével, mondta el Kigyós Zsuzsa, a Deloitte Zrt. Pénzügyi tanácsadás részlegének vezetője.
A versenyt három kategóriában írták ki: a Fast 50 listán olyan cégek szerepelhetnek, melyek legalább öt éve működnek és éves árbevételük minimum 50 ezer euró. A Rising Star kategóriában három éves múlt és 30 ezer eurós árbevétel kell, míg a Big 5 esetében 25 millió euró feletti árbevétel a követelmény.
A Rising Star-versenyben a Nav N Go képviselte hazánkat nyolcadik helyével. Itt egyébként egy horvát cég vitte el a pálmát 1805 százalékos növekedéssel. A Big 5-ban egy lengyel internetes cég lett az első 1744 százalékos árbevétel-növekedésével, itt a Semilab negyedik lett.
A Fast 50 lista esetében egyébként még az utolsó, ötvenedik helyhez is 298 százalékos növekedésre volt szükség az utóbbi öt évben.
Érzik a válságot
Jóllehet a Fast 50 rangsorban szereplő vállalatok átlagos növekedési üteme az előző évi 1271 százalékhoz képest csökkenést mutat, a jelenlegi üzleti viszonyok mellett az idei 933 százalékos növekedés is figyelemreméltó teljesítmény – mondta el Kígyós Zsuzsa a díjak átadása előtt.
A listán szereplő cégek körében a Deloitte egy felmérést is készített, melynek tanulságai szerint a menedzsmenteknek más kihívásokkal kell szembenézniük, mint korábban.
Napjainkban egyre inkább a jövedelmezőség elérése és fenntartása, a kockázatok és a gazdasági klíma változékonyságának kezelése, valamint a tőkebevonás áll a középpontban. A cégvezetők elkövetkezendő egy évre vonatkozó növekedési várakozásai pozitívak, hiszen a válaszadók 76 százaléka állította magáról, hogy nagyon vagy rendkívüli módon bízik a növekedésben - derül ki a kérdőívre adott válaszokból.
Emellett a megkérdezett cégvezérek még mindig fontosnak tartják a menedzsment képzését és a képzett munkaerőt. Ugyanakkor a válaszokban gyakran szerepelt problémaként, hogy már a régió is híján van a képzett szakembereknek.
A legtöbben a finanszírozás miatt aggódtak, mely alátámasztja azt a vélekedést, hogy a legtöbb cégnek a válság miatt komoly likviditási problémái vannak.
Beke Károly