A repteret üzemeltető BA vezetése délelőtt folytatott megbeszélést a szakszervezeti vezetőkkel, és írásban adta át az érdekképviseleti követelésekre válaszát. A szakszervezetek azonban úgy értékelték, hogy a munkáltató csupán "semmitmondó általánosságokban" válaszolt a munkavállalók 12 pontos "tárgyilagos" követeléseire.
Gaskó is feltűnt a színen
Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezte (VDSZSZ) elnöke a helyszínen támogatásáról biztosította a Ferihegyen sztrájkolókat, és megerősítette: megpróbálják összehangolni lépéseiket. Hozzátette: a vasúti konfliktus megoldásának előrehaladása esetén is megfontolják, hogy folytatják a munkabeszüntetésüket, amennyiben a reptéri dolgozókkal nem születik egyezség.
A zsúfoltság a kora esti órákra sem elviselhetetlen a reptéren, a sorokban - a négy utasbiztonsági csatornának köszönhetően - legfeljebb 35 percet kellett állni, adta hírül az MTI.
A helyzetet az is javította, hogy a BA 12 órától 18 óráig felfüggesztette az eredetileg az 1-es terminálról induló, diszkont járatok jegykezelését. Emiatt az easyJet berlini, a Wizz Air pedig brüsszeli járatát törölte. Utóbbi fapados légitársaság fennmaradó öt járata késésekkel fog elindulni; a Germanwings stuttgarti járata várhatóan két és fél órás, a Jet2 manchesteri járat pedig egy órás késéssel közlekedik majd.
Wizz: inkompetens a BA menedzsmentje
A Wizz Air tiltakozását fejezte ki a BA fenti döntése ellen, és felháborítónak tartja a repülőteret üzemeltető cég menedzsmentjének inkompetenciáját. Szerintük a kialakult helyzet nem tartható fenn, és súlyosan sérti a légitársaság utasainak érdekeit. "A napok óta tartó káosz arra utal, hogy a BA menedzsmentje egyáltalán nem ura a helyzetnek, és teljes mértékben figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy a légitársaságok a repülőtér ügyfelei, és a repülőtérnek szolgáltatási kötelezettsége van feléjük” – idézi az mfor.hu-hoz eljuttatott közlemény Váradi Józsefet, a Wizz Air vezérigazgatóját. A légitársaság a sztrájk első négy napja alatt összesen hármat törölt az 56 induló és érkező járatból.
Kázmér Natasa, a Wizz Air szóvivője szerint tárgyalást kezdeményeztek a BA vezetőségével, jogi lépéseket fontolgatnak, és benyújtják kártérítési igényüket. A sztrájk miatti kár mértékéről még folynak a számítások.
Nem csak a Wizz Air, hanem valamennyi Budapestről közlekedő légitársaság is elfogadhatatlannak tartja a helyzetet, ezért szombaton közösen szólították fel a feleket tárgyalásra, és a helyzet mielőbbi normalizálására.
Tizenkét járatot töröl hétfőn a Malév
A Malévet különösen hátrányosan érinti a munkabeszüntetés. Németh Krisztina, a légitársaság szóvivője az MTI-nek elmondta: utasaik közel fele átszálló utas. Mivel a sztrájk első percétől kezdve szünetel a tranzitban az utasbiztonsági ellenőrzés, így a légitársaság szerda óta nem tudja Budapestre hozni a továbbutazókat, ez pedig jelentős károkat okoz számára. A cég eddig 56, Ferihegyről induló járatát volt kénytelen törölni. A vasárnapiak közül tizet nem indított el, a hétfőn pedig 12 járata (Genf , Bukarest, Ljubljana, Zágráb, Várna, Marosvásárhely, Temesvár, Varsó, Stuttgart, Bukarest, Ljubljana, Szkopje) jut majd hasonló sorsra.
A vasárnap esti forgalomban a reptéren késésekre és átlagosan 30-40 perces sorban állásra kell felkészülni Ferihegyen. A BA hétfőre is a vasárnapi szolgáltatási szintet ígéri, bár további javulás elképzelhető. Továbbra is csak a 2-es terminál üzemel, késések hétfőn is várhatók, közölte a BA.
Ötödik napja sztrájkolnak
A határozatlan idejű, általános sztrájkot a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ), valamint a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) hirdette meg szerda reggel, miután kedden sem hoztak eredményt a munkáltatóval folytatott tárgyalások.
Az érdekképviseletek többek között a BA átalakításának felfüggesztését, a kiszervezések azonnali leállítását, a létszám megtartását, pénzbeli juttatást a dolgozóknak és új kollektív szerződés kötését követelik.
Szollár Domokos, a BA Zrt. szóvivője irreálisnak nevezte a követeléseket, és hangsúlyozta, hogy éppen a modernizációt szolgáló átalakításoknak köszönhetően nem kell most tömeges elbocsátásról dönteni a cégnél. A BA nem hajlandó leállítani az átalakítást, tette hozzá.
UPDATE: Csorba Attila, a LESZ elnöke vasárnap este bejelentette: a ferihegyi repülőtéren dolgozó öt reprezentatív szakszervezet szolidaritását fejezi ki a BA sztrájkoló munkavállalóival, adta hírül az MTI. A repülőtér összes, mintegy 3500 dolgozójának érdekképviselői szolidaritási sztrájkot fontolgatnak. A szakszervezetek ezzel növelni akarják a nyomást a munkáltatóra az érdemi tárgyalások megkezdése érdekében. A szolidaritást vállaló szervezetek: a Magyar Közforgalmi Pilóták Egyesülete (HUNALPA), a Malév Szakszervezeti Szervezet (MSZSZ), a Magyar Légi-utaskísérők Egyesülete (HUNACCA), a Magyar Polgári Légiszállítási Szövetség (MAPLÉSZ), a Repülőgép Műszakiak Független Szakszervezete (RMFSZ) és a Gazdasági Szakemberek Szakszervezete (GSZSZ).
Menedzsment Fórum