2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az 500 legnagyobb közép- és kelet-európai cég 37 százaléka (187 vállalat) lengyelországi székhelyű, 16 százalékuk (82 vállalat) csehországi illetőségű, 13-13 százalék pedig Magyarországon és Ukrajnában található, derül ki a Deloitte idén először összeállított régiós vállalati toplistájából.

Lengyelország, Magyarország, Csehország és Ukrajna 80 százalékos arányban ad otthont a régió legnagyobb vállalatainak. Csehország és Magyarország a 10 milliós népességszámával arányaiban nagyobb részesedést élvez a rangsorban, annak ellenére, hogy sokkal kisebbek, mint Lengyelország és Ukrajna. A legnagyobb közép- és kelet- európai cégek 19 országban vannak jelen a régióban. A cégeket az egyéni vállalatok és a csoportcég 2006-os pénzügyi adatai szerint rangsorolták.

A Régiós 500 együttes bevétele megközelítette az 500 milliárd eurót, ez körülbelül 19 százalékkal magasabb, mint a tavalyi évben. Azonban a dinamikus bevétel-növekedés nem hozott növekedést a jövedelmezőségben. A nettó nyereség az 500 legnagyobb vállalat esetében csupán hat százalékkal nőtt 2006-ban, ez pedig eltörpül a 2005-ös húsz százalékos növekedés mellett, áll a társaság közleményében.

Az 500 rangsorolt cég közül 157 energetikával foglalkozó vállalat, köztük a PKN Orlen és a Mol a listavezető. A legnagyobb árbevételű száz között 44 cég képviseli az energia szektort, amelyből 30 foglalkozik olaj vagy gáz feldolgozásával és elosztásával. 2006-ban az energiavállalatok bevételei tették ki a Régiós 500 cég összes bevételének 40 százalékát.

Valamennyi országnak megvan a maga vezető cége: Lengyelországé a PKN Orlen, melynek a közép-és kelet-európai régióban (Lengyelországot leszámítva) generált bevétele hamarosan eléri a hétmilliárd eurót. A csehországi piacvezető a CEZ, mely Lengyelországban, Romániában és Szerbiában hajt végre befektetéseket, míg Magyarországról a Mol és az OTP terjeszkedik a régióban.

A teljes vagyon tekintetében az OTP Bank lett Közép-Európa legnagyobb bankja. Ez részben azzal a ténnyel magyarázható, hogy az OTP az egyetlen közép-európai bankcsoport, így az eredményeibe beleszámítanak a leányvállalatokéi is. Ezen felül az OTP 2006-ban számos felvásárlást hajtott végre, amely szintén sokat lendített a számokon.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!