2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az 500 legnagyobb közép- és kelet-európai cég 37 százaléka (187 vállalat) lengyelországi székhelyű, 16 százalékuk (82 vállalat) csehországi illetőségű, 13-13 százalék pedig Magyarországon és Ukrajnában található, derül ki a Deloitte idén először összeállított régiós vállalati toplistájából.

Lengyelország, Magyarország, Csehország és Ukrajna 80 százalékos arányban ad otthont a régió legnagyobb vállalatainak. Csehország és Magyarország a 10 milliós népességszámával arányaiban nagyobb részesedést élvez a rangsorban, annak ellenére, hogy sokkal kisebbek, mint Lengyelország és Ukrajna. A legnagyobb közép- és kelet- európai cégek 19 országban vannak jelen a régióban. A cégeket az egyéni vállalatok és a csoportcég 2006-os pénzügyi adatai szerint rangsorolták.

A Régiós 500 együttes bevétele megközelítette az 500 milliárd eurót, ez körülbelül 19 százalékkal magasabb, mint a tavalyi évben. Azonban a dinamikus bevétel-növekedés nem hozott növekedést a jövedelmezőségben. A nettó nyereség az 500 legnagyobb vállalat esetében csupán hat százalékkal nőtt 2006-ban, ez pedig eltörpül a 2005-ös húsz százalékos növekedés mellett, áll a társaság közleményében.

Az 500 rangsorolt cég közül 157 energetikával foglalkozó vállalat, köztük a PKN Orlen és a Mol a listavezető. A legnagyobb árbevételű száz között 44 cég képviseli az energia szektort, amelyből 30 foglalkozik olaj vagy gáz feldolgozásával és elosztásával. 2006-ban az energiavállalatok bevételei tették ki a Régiós 500 cég összes bevételének 40 százalékát.

Valamennyi országnak megvan a maga vezető cége: Lengyelországé a PKN Orlen, melynek a közép-és kelet-európai régióban (Lengyelországot leszámítva) generált bevétele hamarosan eléri a hétmilliárd eurót. A csehországi piacvezető a CEZ, mely Lengyelországban, Romániában és Szerbiában hajt végre befektetéseket, míg Magyarországról a Mol és az OTP terjeszkedik a régióban.

A teljes vagyon tekintetében az OTP Bank lett Közép-Európa legnagyobb bankja. Ez részben azzal a ténnyel magyarázható, hogy az OTP az egyetlen közép-európai bankcsoport, így az eredményeibe beleszámítanak a leányvállalatokéi is. Ezen felül az OTP 2006-ban számos felvásárlást hajtott végre, amely szintén sokat lendített a számokon.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!