Egyes élelmiszerek, például a praliné, csokoládé, gyümölcsjoghurt bolti eladása értékben is, mennyiségben is emelkedett. Néhány kategória piaci pozíciója mindkét szempontból romlott valamelyest, vagy értékben stagnált és mennyiségben csökkent, mint az ásványvízé és a tejdesszerté. A többség értékben kisebb-nagyobb növekedést ért el, és mennyiséget tekintve különböző mértékben csökkent vagy változatlan maradt. Ilyen többek közt a sós rágcsálnivaló, margarin és cukorka.
A Nielsen által mért 90 élelmiszer kategória együttes kiskereskedelmi forgalma 2007 december-2008 novemberben közel 1300 milliárd forint. Ennek több mint fele jut a legnagyobb forgalmú tíz kategóriára: húskészítmény, sör, sajt, szénsavas üdítőital, kávé, gyümölcslé, ásványvíz, étolaj, szeletes csokoládé és tejföl.
Az összes élelmiszer közül értéket tekintve jóval átlag felett emelkedett többek között a legnagyobb forgalmú tíz kategória közé tartozó étolaj (43 százalék), a többi termékcsoport közül az energia- és sportital (39), őrölt fűszerpaprika (28), vaj (24), rizs (20) és tészta (19) bolti forgalma.
A kategóriák listáját vezető húskészítmény bolti forgalma értékben enyhén emelkedett, és megközelítette a 200 milliárd forintot. Az utána következő, mintegy 110 milliárd forgalmú sörnél a mutató plusz 5, sajtnál plusz 10, kávénál plusz 7 százalékot jelez.
Mennyiséget tekintve, az összes élelmiszer közül kiemelkedő mértékben emelkedett például az energia- és sportital (46 százalék), valamint a vaj (10), továbbá a praliné (9) bolti eladása, 2007 december-2008 novemberben, az előző évhez képest.
Ugyanakkor a legnagyobb forgalmú húsz élelmiszer kategória felénél a mennyiségi eladások csökkenését regisztrálta a Nielsen tavaly, az előző évhez képest. A legnagyobb ütemet jégkrémnél és étolajnál állapították meg, mínusz 17, illetve mínusz 12 százalékkal. Figyelemre méltó, hogy egy liter étolaj fogyasztói átlagára egyik évről a másikra 28 százalékkal emelkedett: a tavalyelőtt október-novemberi 338 forintról 431-re, a múlt évi hasonló periódusban.
A legnagyobb forgalmú kategóriák közül mennyiségben stagnált a húskészítmény, tejföl és tészta kiskereskedelmi eladása. Emelkedett ugyanakkor a praliné (9 százalékkal), szeletes csokoládé és gyümölcsjoghurt (5-5) mutatója.
A vásárlási szokások átrendeződése folytatódott a múlt évben. Az élelmiszerek kiskereskedelmében szembetűnik, hogy a hipermarket, diszkont és szupermarket piaci részesedése 1-1 százalékponttal emelkedett 2007 december-2008 novemberben, az előző hasonló időszakhoz képest. Így értékben a hipermarketre 31, diszkontra 19, szupermarketre pedig 11 százalék jutott az élelmiszerek bolti eladásából.
Háztartási vegyiárunál a drogériák pozíciója erősödött. Értékben mért piaci részesedésük 24-ről 26 százalékra emelkedett, egyik évről a másikra, áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.